Bağışıklık-sistemini-güçlendiren besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Sağlıklı yaşamak

Bağışıklık sistemi, vücutta herhangi bir hastalık ortaya çıkarmaya çalışan mikroorganizmaların karşısında durmakta ve duvar görevi üstlenmektedir. Güçlü bağışıklık sistemi, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek iç ve dış etkenlere karşı savunma biçimidir. Bağışıklık sistemi vücutta yer alan diğer sistemler ile orantılı çalıştığı için sadece beslenmeye değil, sağlığa da oldukça dikkat edilmelidir. Böylece kişinin bağışıklık sistemi daha kaliteli şekle bürünebilir. Bunun için; sigara içmemek, egzersiz yapmak, kiloyu korumak, alkolü olabildiğince azaltmak, düzenli uyumak ve ağız-el hijyenine dikkat etmek gerekmektedir.

Mevsim geçişlerinin yaşandığı özellikle kış aylarında bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Bu durum karşısında yorgunluk, stres, ve halsizlik gibi etkenlerden baş gösteren grip, soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklar ortaya çıkarabilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilebilmesi için uyku ve egzersizin yanında dengeli beslenmeye de dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Bu mevsimde insanlar hastalık açısından risk altındadır. Vücutta enfeksiyonlara kafa tutabilecek bağışıklık sistemine sahip olmak ilk dikkat etmeniz gereken adımdır. Çünkü kış aylarında hastalıktan korunmak, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçmektedir. Alınabilecek önlemler ve mevsime uygun takviyelik ürünler sayesinde sağlıklı şekilde kışı atlatabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Nedir, Neden Önemlidir?

Bağışıklık sistemi çökmesi

Bağışıklık sistemi, insan vücudunu çeşitli hastalıklara karşı koruyan bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemi, vücuda girmeyi arzulayan bütün maddeleri tanımakta; ayrıştırmakta ve zararlı olanları yok etmektedir. Doğum ile kendini göstermeye başlayan bağışıklık sisteminin, zayıf düştüğünde hastalığa yakalanma miktarı artış göstermektedir. Bağışıklık sisteminde meydana gelen bu zayıflık sayesinde mikrop ve virüsler vücuda akın etmesini kolaylaştırmaktadır. Bu durum ise çeşitli hastalıklara yol açarak enfeksiyonların gelişmesine neden olmaktadırlar. Enfeksiyonlar ise bağışıklık sisteminin zayıflamasına yardımcı olmaktadırlar. Burada bize düşen görev ise vücudumuzun hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirmek için çeşitli önlemler almaktır. Aldığımız önlemler doğrultusunda vücudumuz hastalıklara karşı yeniden direnç elde etmektedir.

İnsan vücudu kendi kendini yenileyebilen bir sistemdir. Hastalığa neden olan maddeler tarafından uyarıldığında bağışıklık sistemi kendini hazır hale getirmektedir. Bağışıklık sistemi, yabancı olarak test ettiği mikroorganizmalar ile karşı karşıya kaldığında hücreler kendi içerisinde savaş açmaktadır. Önceden tanıdığı mikroorganizmayı tanıyan sistem ise ikincisinde ondan kurtulmak amacıyla oldukça hızlı bir reaksiyon gösterir. Bu duruma ise kazanılmış bağışıklık adı verilmektedir.

Bağışıklık sisteminin en iyi yanı, mikropların vücudumuza girdiği andan itibaren ona karşı antikorların oluşmasını ve savaşılmasını sağlamasıdır. Aynı mikrop ile ikinci kez karşılaştığında bu antikorlar kişiyi hastalanmaktan korumaktadır. Antikor ise vücuda giren yabancı maddelere yönelik savunma hücrelerinin oluşturduğu yanıttır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

brokoli

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve takviye edici ürünler;

 • Süt ürünleri (kalsiyum ve protein içerikli besinler)
 • Yeşil yapraklı sebzeler (demir açısından bol besinler)
 • Kırmızı ve yeşil biber, turunçgiller (C vitamini açısından zengin besinler)
 • Ispanak, brokoli, kırmızı dolmalık biber, havuç (A vitamini açısından zengin besinler)
 • Bitter çikolata (bir çeşit antioksidandır (Şekersiz ve az bir şekilde tüketilmelidir)
 • Deniz ürünleri (Omega 3 bakımından yüksek besinler)
 • Bakliyatlar (bitkisel proteinler)
 • Çekirdek, ceviz, badem, fındık (besin değeri fazla kuruyemişler)
 • Yaban mersini (güçlü antioksidan çeşididir)
 • Zerdeçal (karabiber ve zeytinyağı ile tüketilmelidir)
 • Yeşil çay
 • Zencefil
 • Sarımsak

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan vitamin ve mineraller, dengeli beslenmenin en önemli gıdaları arasında yer almaktadır. Bunların içerisinde C vitamini enfeksiyonlara meydan okuyan güçlü bir antioksidan çeşididir. C vitamini, turunçgiller; mandalina, portakal ve greyfurt gibi kış meyvelerinden alınabilir. Aynı zamanda maydanoz, dolmalık biber, lahana, ıspanak gibi sebzeler C vitamini bakımından zengin besinlerdir. Bunların yanında Omega-3 yağ asitleri, E vitamini, A vitamini, D vitamini, B grubu vitaminler, selenyum, probiyotikler, çinko ve demir tarzı mineraller de bağışıklık sisteminin korunmasında ve güçlenmesinde oldukça önemlidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Genel Bir Bakış

Vücudunuzu koruyun

Bağışıklık sistemi karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmenin net bir çözümü mevcut değildir. Vitamin ve mineral bakımından yüksek gıdaları fazla miktarda tüketmek güçlü bir çözüm yolu olabilir. Bunun yerine yararlı bütün besinleri dengeli bir biçimde tüketmek ve dengeli bir beslenme programı ortaya koymak gerekmektedir. Buna en iyi örnek vitamin açısından zengin besinler olacaktır. Vitamin açısından zengin besinler tüketirken az miktarda protein almak vücut direncini azaltmaktadır. Bu yüzden önem arz eden bütün besinlerin dengeli bir beslenme programı ile tüketilmesi gerekmektedir.

Bağışıklık sisteminin sağlıklı ve güçlü çalışabilmesi için elde edilen beslenme önerileri, gıda takviyeleri ve benzeri ürünlerle sıkça karşılaşmaktayız. Peki bağışıklığı güçlendirmenin yolları nelerdir?

 • Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulmalı,
 • Uyku düzeni elde edilmeli,
 • Devamlı ve düzenli egzersizler yapmalı,
 • Bol miktarda sıvı tüketmeli,
 • Stresten uzak durulmalı,
 • İdeal kiloya ulaşılmalı,
 • Dengeli ve sağlıklı beslenilmeli,
 • El ve ağız hijyenine dikkat edilmelidir.

Tüm bunların yanında hangi besinlerden de uzak durmamız gerektiği merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu tarz gıdalardan olabildiğince uzak durmak veya az oranda tüketmeye çalışmak güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Peki bu besinler nelerdir?

 • Trans yağlar (fast-food, hazır pasta, kızartma gibi ürünlerdir),
 • Bünyesinde glüten barındıran gıdalar (pide, ekmek, lavaş, buğday unu),
 • Bünyesinde rafine şeker barındıran içecek çeşitleri,
 • İşlenmiş paketli besinler (çikolata, cips),
 • İşlenmiş etler (sosis, salam gibi ürünler).

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Takviyelik Gıdalar

Bağışıklık sistemi için besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler bir yana en az onun kadar önem arz eden takviyelik ürünler de son dönemlerde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Takviye edici ürünler, bağışıklık sistemini güçlendiren diğer besinler olarak çokça tüketilmektedir. Bu çerçevede bağışıklık sisteminin gücünü arttıran takviyeler; C vitamini, D vitamini, Çinko, Selenyum, Probiyotikler ve Omega 3’tür. Yorgunluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olan bu takviyelik ürünler, aynı zamanda bağışıklık destekleyici takviyeler ise Ginseng özleri, Gingko biloba özleri ve B12 vitaminidir.

Takviyelik.com’da yer alan bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve takviyelik kategorisindeki ürünlerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Cilt sağlığını düzenlemekte ve enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olmaktadır.
 • Çeşitli, vitaminlerce desteklenmiş bu takviyeler yorgunluk ve bitkinliğin azalmasını sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve protein sentezini dengede tutmaya yardımcı olmaktadır.
 • Takviyelik ürünler kas kas gelişimini sağlıklı bir şekilde arttırmaktadır.
 • İç organların sağlığını koruyarak vücudun gün içindeki gereksinimleri karşılamaktadır.

Takviyelik ürünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri tavsiye edilen günlük miktarı geçmemektir. Bunun yanında takviye edici ürünler normal beslenmenin yerine sayılmamaktadır. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklamak sağlık açısından oldukça önemlidir. Takviye edici ürünler bir çeşit ilaç değildir. Hastalıkların engellenmesi ya da tedavi edilmesi amacıyla da kullanılmamaktadır. Buradan yola çıkarak takviyelik ürünlerin destekleyici ürünler olduğunu söyleyebiliriz.

Sizlerde Takviyelik.com’da yer alan takviye edici ürünlerden yararlanmak istiyorsanız bizlere sipariş vermeniz yeterlidir. Ürünlerimizin %100’ü tamamen orijinal ve kalitelidir. Çeşitli paketleme işlemleri uygulanan ürünler sizlere ulaştırılmak üzere yola çıkmaktadır. Ürününüz hızlı ve güvenli teslimat garantisi sayesinde en kısa sürede kapınızda olmaktadır. Ayrıca çeşitli indirim fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız sitemize göz atabilirsiniz.