Probiyotik Ürünler

Probiyotik, canlı mikroorganizmalardır. Mide ve bağırsaklarda bulunur. Zararlı mikroorganizmaları yok eder. Yoğurt, kefir gibi gıdalarda bulunur. Hazımsızlığı önler.

Devamını Oku

Probiyotik Nedir?

Probiyotik, mide ve bağırsaklarda bulunan zararlı mikroorganizmaları yok eden yararlı ve canlı mikroorganizmalardır. Sürekli olarak çoğalan bu yararlı organizmaların bağışıklık ve sindirim sistemimizde önemli rolleri vardır. Mide ortamı asidik bir yapıda olmasına rağmen probiyotikler bu ortama karşı dayanıklıdır. Mideden bağırsaklara geçerek oradaki duvarlara tutunur ve yaşamını sürdürmeye devam eder.

Bakteri dengesinden sorumlu olan probiyotiklerin yararları bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda bağırsaklardaki vitamin ve minerallerin eşit ve doğru bir şekilde emilmesini sağlar. Probiyotik eksikliğinde kişinin mide ve sindirim sisteminde ciddi rahatlıklar ortaya çıkar ve bağışık sistemi hasar görür. Bu ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için mutlaka probiyotik içeren besin ve takviyelerini tüketmeniz çok önemlidir.

Probiyotik içeren bazı gıdalar; ev yapımı yoğurt, kefir, tarhana çorbası, kombu çayı vb. yer almaktadır.

Probiyotik Vitamin Çeşitleri Nelerdir?

Probiyotik çeşitlerinin bazılarını ifade edelim. Bunlar; bifidobacterium, saccharomyes boulardii ve lactobacillus olarak geçmektedir.

Bifidobacterium Nedir:

Süt ürünlerinin bazılarında yer almaktadır. IBS yani bağırsak iltihabını ve bu tarz hastalıkları önler ya da giderir.

Saccharomyces Boulardii Nedir:

Probiyotik mayadır. Sindirim sisteminde oluşacak sorunları giderir. İshal problemini giderir.

Lactobacillus: Yoğurt, kefir gibi gıdalarda bulunan en yaygın probiyotik çeşididir. Laktozu sindiremeyenler için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda diğer probiyotik çeşitleri gibi sindirim problemleri ile savaşır ve sindirime yardımcı olur.

Probiyotik Vitaminlerin Faydaları Nelerdir?

  • Bağırsak sisteminin çalışmasında öncü rol oynar.
  • Midede ve bağırsakta oluşan enfeksiyonlarda özellikle ishal ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi çeşitli sindirim sorunlarına karşı etkilidir.
  • Anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltabilir.
  • Kolesterol ve kan basıncını düşürür. Kalp dostudur.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirir.
  • Cilt rahatsızlıklarını önler.

Probiyotik Takviyeleri ve Kullanımı

Probiyotik takviyeleri toz, tablet ve sıvı şeklinde bulunabilir. Bu takviyeleri mutlaka bir uzman tavsiyesi ile tüketmeniz gerekmektedir. Öğün ve doz programları kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden ihtiyaca yönelik planlanmalıdır. Spor yoğunluğu olan kişilerin ayrıca tüketimlerini planlamaları gerekmektedir.

Gösterilen sonuç sayısı: 20

Filtrele