corek-otu-yagi-nedir-faydalari-blog-gorseli

Çörek Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler, halk hekimliğinin yanı sıra yerli tıp sistemlerinde yüzyıllardır hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca, şifalı bitkiler, modern ilaçlara kıyasla güvenli oldukları düşünüldüğünden, bitkisel ilaçların hazırlanmasında da kullanılmaktadır. Çeşitli tıbbi bitkiler arasında bulunan çörek otu birçok araştırmanın geniş farmakolojik potansiyelini ortaya koyması nedeniyle zengin bir tarihsel ve dini geçmişe sahip bir mucize bitki olarak ortaya çıkar.

Çörek otu tohumları ve yağları, yüzyıllardır dünya çapında çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Unani ve Ayurveda gibi Hint geleneksel tıp sisteminde önemli bir ilaçtır.

Çörek otu biyolojik aktiviteleri ve Terapötik potansiyeli için kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve geniş aktivite yelpazesine sahip olduğu gösterilmiştir. Diüretik, Antidiyabetik, Antikanser, mide koruyucu İmmünomülatör, analjezik, Antimikrobiyal, böbrek koruyucu ve antioksidan özellikleri olarak çörek otu tohumları bronşit, astım, ishal, romatizma ve cilt rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca karaciğer toniği, sindirim, ishal önleyici, iştah açıcı, olarak, emziren annelerde parazit Enfeksiyonlarıyla savaşmak için süt üretimini artırmak ve bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılır 

Bu bitkinin Terapötik özelliklerinin çoğu, uçucu yağın ana aktif kimyasal bileşeni olan Timokinon (TQ) varlığından kaynaklanmaktadır. Çörek otu toksisitesi çok düşük olduğu için ekmek ve turşularda tatlandırıcı katkı maddesi gibi gıdalarda da kullanılmaktadır. Çörek otu ailesindeki çiçekli bir bitkiden gelen küçük bir siyah tohumdur. Güneybatı Asya ve Akdeniz’e özgüdür, şimdi Hindistan, Orta Doğu ve Avrupa’da yetişmektedir. Çörek otu yüzyıllardır bitkisel tıpta astım, bronşit ve iltihaplanma gibi belirli sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca uzun zamandır baharat ve gıda koruyucusu olarak evimize girmektedir. Çörek otu sağlık üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, hayvan ve az sayıda insan çalışmasından elde edilen bulgular, bunun bağışıklık güçlendirici ve antioksidan faydalar sunabileceğini göstermektedir.

Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

Bugüne kadar, çörek otunun sağlık üzerindeki etkilerini test eden klinik çalışmaların eksikliği de söz konusudur. Ancak test edilmiş, nelere iyi geldiği detaylarını da sizlerle paylaşalım. Ülkemizde tedavi açısından kullanılmaz fakat birçok hastalık için iyi geldiği gözlemlenmiştir. Var olan bazı araştırmalar, tohumun astım, kan basıncı ve bazı kanserlerin önlenmesi için umut vaat ettiğini gösteriyor.

Astım ve Alerjik Reaksiyonları Azaltır!

Kaynatılmış çörek otu terapötik potansiyelini doğal maddenin akciğerlere hava akışına izin vermek için; bronşiyolleri genişleterek astım semptomları hafifletme özelliğine sahiptir. Çörek otu; alerjik rinit, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı ve hapşırma yaşayan kişilerde iki haftaya kadar semptomları azalttığı biliniyor.

Yüksek Tansiyona Karşı Kan Basıncını Olumlu yönde etkiler.

Çörek otu, kan basıncını düşürmeye yardımcı antihipertansif özelliklere sahiptir. Sistolik ve diyastolik kan basıncını önemli ölçüde azaltmaktadır. Aynı zamanda Çörek otu idrar söktürücü özelliklerini ve kan basıncını olumlu şekilde etkiler. Çörek otu tohumu özü uygulandıktan sonra, kan basıncı düşer.

Kanser Tedavisi için Kullanılır.

Çörek otu, insanda meme, mesane, rahim ağzı, prostat, böbrek kanseri ve beyin kanseri hücreleri üzerinde kanserle savaşma potansiyeline sahip olduğu bilinmektedir. Bazı durumlarda kanser hücrelerini öldürdüğü bazı araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Antioksidanlar iltihapla savaşmaya yardımcı olur. Astım ise; hava yolunda iltihaplanmaya neden olduğu için, çörek otu yağının bu solunum yolundaki iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu ve astım kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinir. Elbette herhangi bir tedavi protokolüne başlamadan önce mutlaka bir doktora danışın

Cilde Faydaları

Egzama: Küçük bir ölçeğe göre terapötik faydalarını reçeteli ilaçlarla karşılaştırarak, çörek otu yağı el egzamasının  şiddetini azaltabilir.

Akne: Çörek otu yağının antimikrobiyal ve antienfletkilerinin akneyi iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Bir çalışmada; katılımcıların yüzde 58’i bu tedaviye yanıtlarını iyi olarak değerlendirirken, yüzde 35’i sonuçların orta düzeyde olduğunu belirtmiştir.

Sedef hastalığı: Antipsoriotik faydaları bulunmaktadır. Çörek otu yağı hem cildi hem saçı yumuşatarak nemlendirmektedir.

Kısırlık Sorununa Karşı Sizinle Birlikte Savaşır!

Çörek otu tüketimi sperm hareketini iyileştirebileceğini ve sperm sayısını ve meni hacmini artırabileceği gözlemlenmiştir. Ayrıca kısırlık gibi bir sağlık sorununun önüne geçebilme özelliği vardır.

Sağlıklı Beyin için Çörek Otu!

Çörek otunun hafıza kuvveti ve dikkat dağınıklığı gibi sağlık sorunlarına karşı savaşan etkileri vardır. Ayrıca beyin kanseri döneminde hücre yenileyici olarak görüldüğü için tedavi sürecinde de kullanılmaktadır.

Omega Desteği!

Çörek otu yağının yağ asitleri açısından zengin olduğu biliniyor. Ancak bunlar vücut tarafından doğal olarak üretilemeyen Omega-6 ve Omega-9 gibi sağlıklı doymamış yağlar olarak kabul edilir. Omega-6 saç büyümesine ve cilt yenilenmesine yardımcı olurken;; Omega-9 enerji arttırmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. 

Çörek Otu Nelere İyi Gelir?

Tıbbi bir bitki kategorisinde yer alan çörek otu Alzheimer hastalığına iyi gelmektedir. Yüksek kolesterol tedavisinde de büyük bir etkiye sahip çörek otu tüketildiğinde aşağıda belirtilen birçok hastalığın tedavisine de iyi bilinir.

 • Enflamasyon
 • Üst solunum ile ilgili tıkanıklıklar
 • Öksürük
 • Sindirim problemleri
 • Migren
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Saman nezlesi
 • Geliştirilmiş zihinsel performans
 • Egzama
 • Mide ülseri
 • Metabolik Sendrom
 • Hepatit c
 • Doğum kontrolü
 • Anne sütü akışını artırmak
 • Adet bozuklukları

Çörek otunu önerilen miktarlarda kısa bir süre için kullanıldığında güvenlidir. Yüksek miktarlarda veya daha uzun süreler için alındığı zaman ne gibi sonuçlar doğuracağına dair kesin bir bilgi yoktur. Çörek otunun standart bir dozu olmamakla birlikte araştırmalarda farklı miktarlar üzerinde çalışılmıştır. Örneğin; çörek otunun astım üzerindeki etkisini incelerken, 12 haftalık bir sürece yer verilerek çörek otu kullanılmıştır. Ayrıca, dört hafta boyunca günde iki kez 500 miligram (mg) çörek otu yağı alındığında kan basıncı üzerindeki olumlu sonuçları incelerken, 12 haftaya kadar her gün yarım ila iki gram çörek otu tozu alınması önerilmiştir.

Herhangi bir takviye edici gıda da olduğu gibi; hamile veya emziren kadınlar çörek otu kullanımı konusunda da doktora danışabilirler. Tropikal kullanımda, çörek otu yağı bazı insanlarda alerjik döküntülere neden olabilir. Bu nedenle; bir reaksiyonu tetiklemediğinden emin olmak için; önce cildinizde küçük bir alanda test etmek hayati önem taşır. Çörek otu direk yutmak mide bulantısı gibi semptomlara sebep olabilirken yağının göz içine veya burun deliğine kaçmamasına özen gösterilmelidir.

Takviye edici gıdalar ile ilgili yazımıza göz atın!