kolajen içeren besinler- ana görsel

Kolajen İçeren Besinler

Son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız kolajen, bağ dokunun temel hücresi tarafından üretilen bir proteindir. Cilde, kemiklere ve kalp sağlığına etki ettiğinden eksikliğinde bir takım sıkıntılar görülebilir. Vücutta kolajen eksikliği olduğu tırnak ve saçlarda kırılma, hareket kayıpları, ciltte soluk bir görünüm, kırışıklık ve selülitlerde artış gibi etkilerle kendini gösterir. Tüm bu etkilerle karşılaşmamak için doğal yollardan kolajen alınabilir.

Cilt Bakımı - Kolajen

Kolajen Nedir?

Cilt sağlığı denildiğinde akla gelen kolajen deri, kemik ve tendonlar gibi vücudun farklı yerlerinde bulunur. Vücutta yer alan proteinlerin üçte birlik kısmını oluşturmaktadır. Bu orana göre vücutta en çok bulunan proteindir. Vücudun çeşitli yerlerinde farklı kolajen tipleri bulunur. Bugüne kadar 28 farklı kolajen tipi olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan bazılarını size kısaca anlatmamız gerekirse;

Tip 1 Kolajen

%90’lık oranla vücutta en fazla oranda bulunan kolajen çeşididir. Organlar, bağlar ve tendonların yanı sıra cildin yapısında bulunur. Dokuların bir arada kalmasına yardımcı olarak cildin korunmasını sağlar. Yaralanma gibi durumlarda iyileşmeye yardımcı olur.

Tip 2 Kolajen

Kıkırdak içerisinde yer alan sıvı benzeri bir yapı tarafında üretilir. Doğrudan eklem sağlığı üzerinde etkilidir. Eksikliğinde eklemlerde ağrı ve yürümede zorlanmalar görülür.

Tip 3 Kolajen

Kalp, kan damarları ve kan dokusunun yapısına etki eden kolajen türüdür. Damarların elastiklik kazanmasına yardımcı olarak kasların güçlenmesini sağlar. Gençlik döneminde aktif olarak üretimi devam eden Tip 3 kolajen, yaşlılığa bağlı olarak daha az üretilir. Bunun sonucunda eklem dokularında deformasyon gözlenebilir. Kemik erimesi ve çeşitli eklem sorunları için düzenli olarak Tip3 kolajen tüketilmesi tavsiye edilir. Sürekli diz ağrısı çeken kişilerde ağrıları azalttığı bilinir. Bunun yanı sıra eklemlerini zorlayan sporlar yapan sporcular da bu kolajenden kullanabilir.

Tip 4 Kolajen

Sindirim ve solunum yüzeylerinde bulunan kolajen türüdür. Yağ ve organların çevresinde bulunan bazal zarın meydana gelmesini sağlar.

Tip 5 Kolajen

Cildin, saçın, plesentanın bazı katmanlarında ve korneada yer alan kolajen tipidir. Tip 1 kolajen ile birlikte aktifleşerek cildin yapısına katılan kolajen liflerinin oluşmasını sağlar. Eksikliğinde göz sağlığının bozulmasına neden olabilir.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Eklem Rahatsızlığı - kolajen

Kolajen hareket sisteminin yapı taşlarını oluşturması bakımından önemlidir. Yaşlanmaya bağlı olarak vücuttaki kolajen üretimi azalır. Bunun sonucunda kişide eklem rahatsızlıkları görülmeye başlar. Kişinin sigara içmesi ve düzensiz beslenmesi de vücudundaki kolajen miktarının azalmasına neden olacak diğer etkenlerdendir.

Vücuttaki kolajen miktarı azaldığında bacak ve kalça bölgelerinde selülit oluşumu başlar. Ayrıca yüz gibi bölümlerde oluşan kırışıklıklar artar. Bu gibi istenmeyen etkilerle karşılaşmamak için kolajen içeren besinler ve takviye gıdalar tüketilebilir. Bunlara ek olarak vücutta kolajen üretilmesine engel olan davranışlardan da uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra kolajen içerikli nemlendiriciler kullanmak da cilt için faydalı olacaktır.

Vücutta sentezlenen kolajen miktarı;

  • Hareketsizlik,
  • Sigara,
  • Aşırı stres ve
  • Hava Kirliliği gibi nedenlerden dolayı azalır.

Sentezlenme oranını arttırmak için;

  • Yeterli miktarda C vitamini almalı,
  • Hayvansal ve bitksiel kaynaklı proteinler tüketmeli ve
  • Düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.

Kolajen Takviyeleri;

Kolajen Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Süt Ürünleri ve Yumurta

Yumurta içerisinde prolin ve kükürt bileşenleri vardır. Bu bileşenler vücutta kolajen sentezlenmesine yardımcı olur. Yumurta tüketimiyle birlikte vücut için gerekli olan proteinler de alınmış olacağından düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Süt ve süt ürünleri içerdikleri çinko ile kolajen üretilmesini sağlar. Ancak demir eksikliği olanlar süt ürünlerini dikkatli tüketmelidir.

Kırmızı Meyveler ve Sebzeler

Ahududu, böğürtlen, yaban mersini, kızılcık, çilek, kiraz, siyah üzüm ve elma gibi kırmızı meyveler kolajen üretiminde rol oynar. Mevsiminde taze olarak ya da kurutulmuş olarak bu meyvelerden tüketebilirsiniz. Bunlara ek olarak pancar, kırmızı kapya biber ve domates gibi kırmızı sebzeler güçlü birer oksidan kaynağı olduklarından vücuttaki kolajen miktarını arttırırlar.

Kolajen içeren yeşil sebzeler

Yeşil Sebzeler

Nane, adaçayı, roka, ıspanak, ısırgan otu, ebe gümeci gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi kolajen üretimine yardımcı olur. Bu besinlerden en iyi şekilde fayda görmek için yoğurt gibi yiyeceklerle tüketilmemelidir.

C Vitamini

Kivi, limon, ananas, şeftali, kavun ve kayısı gibi C Vitamini yönünden zengin meyveler kolajenin sentezlenmesini sağlar. Düzenli C vitamini almaya başladığınızda cildinizin daha pürüzsüz ve sıkı olduğunu görürsünüz. Bu besinleri her mevsim tüketmek istiyorsanız buzlukta saklayabilirsiniz. Buna ek olarak kurutulmuş olanlarından alarak da vitamin alabilirsiniz.

A Vitamini

Sığır karaciğeri, somon gibi hayvansal kaynaklı yiyecekler ve brokoli, havuç ve kabak gibi sebzeler A vitamini bakımından zengindir. Hayvansal kaynaklı yiyecekler kolesterolü arttırdığı için ölçülü bir şekilde tüketmek gerekir. Sebzeleri ise kızartmadan hazırlamak ve kola, gazoz gibi şekerli gıdalarla almamak yararlı etkisini arttıracaktır.

Kolajen içeren Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak yüksek miktarda kükürt içerir. Bu içeriği sayesinde kolajen bağlarının daha sağlam olmasına yardımı olur. Buna ek olarak sarımsak kipit asitleri ve taurin de içerdiği için kolajenin bozulmasına neden olacak durumlarda korunmasını sağlar.

Beyaz Çay ve Soya

Beyaz çay ine bağırsakta glikozun parçalanmasını sağlayan amilaz enziminin aktifleşmesini sağlar. Özellikle kilo vermek isteyenler tarafından tüketilen beyaz çay kolajen üretimine de destek olur. Diğer çaylar gibi soldurma, fırınlama ve kurutma işlemler görmediği için antioksidan bakımından da zengindir. Bu özelliği sayesinde cildin tazelenmesine yardımcı olarak yaşlanma etkilerini azaltır. Cildin yağ dengesini korumasına yardımcı olarak akne oluşumunu azaltır. Soya fasulyesi ve soyadan üretilen süt gibi besinler cilt hücrelerine zararlı olabilecek serbest radikallere karşı koruma sağlar. Bu sayede cilt esnekliğini kaybetmezken, cilt sorunları görülmez.

Bu yazımızda sizlere kolajen nedir ve hangi besinlerde bulunur hakkında bilgiler verdik. En güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olabilirsiniz.