cocuklarda-bagisiklik-sistemini-guclendiren-seyler

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 5 İpucu

Bağışıklık sistemi, çocukların hastalıklarla mücadele etme oranını belirleyen, vücudun savunma sistemidir. Bağışıklık sistemi güçlü olan çocuklar çok daha az hastalanmakta, hastalandıkları zaman ise çok çabuk iyileşmektedir. Peki çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmak gerekir?

Yeterli ve düzenli uyumalarını sağlamak

cocuk-uykusu

Bağışıklık sistemini etkileyen en temel unsur uykudur. Özellikle yaz aylarının ardından okula başlayan çocukların hastalıklara açık hale gelmesinin ve vücut kırgınlığı yaşamasının temel nedeni budur. Çünkü ay aylarında yeterli ve düzenli uyuyan çocuklar, okulların açılmasıyla birlikte çok daha farklı bir uyku sistemine geçiş yapmak zorunda kalmaktadır.

Havaya uygun giydirmek ve açık havaya çıkmak

Annelerin en temel hatası, çocukları dört mevsim kalın giydirmektir. Oysa bu, zannedildiği gibi sağlıklı bir uygulama değildir. Bunun yerine havaya ve mevsime uygun giydirmeye dikkat etmeli, her gün mutlaka temiz havaya çıkılmalıdır. Ev ortamında bulunan kirli havayı soluyan çocuğun bir süre sonra hastalıklara açık hale gelmesi kaçınılmazdır.

Paketli gıdalardan kaçınmak

Özellikle son dönemlerde popüler hale gelen paketli gıdalar, fast food tarzı besinler oldukça sağlıksızdır. Bu besinler aracılığıyla çocukların ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri tüketmeleri mümkün değildir. Bunun yerine çocuğu ev yemeklerine yöneltmek oldukça önemlidir.

Dengeli beslenmek

Ev yemekleri tüketiyor olmak, sağlıklı olmak için önemlidir ancak yeterli değildir. İnsanların bağışıklık sistemini güçlendirebilmeleri için birçok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu vitamin ve minerallerin bulundukları besinler ise çeşitlidir. Bu sebeple dengeli ve yeterli beslenmeye özen göstermek gereklidir.

meyve-sebze

Meyve ve sebze tüketimine özen göstermek

Sanılanın aksine yalnızca yeşil yapraklı meyve veya sebzeler değil, neredeyse büyün meyve ve sebzeler bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Bu sebeple çocukların mevsim meyve ve sebzelerinden tüketmelerini sağlamak gereklidir. Bu, aynı zamanda çocukların yapay şekerleri tüketme arzularının da

Bütün bunların yanı sıra çocuk sağlığı için takviye edici gıdalar da tercih edilebilir. Çocukların her meyve ve sebzeyi sevmedikleri, her yemeği yemedikleri yadsınamaz bir gerçektir. Bu durumun etkileri ile başa çıkmanın yolu ise takviye gıdalardır. Bu konu ile ilgili detaylar ise aşağıda derlendiği gibidir.

Çocuklar İçin Vitamin ve Mineral Takviyeleri

Çocuklar için öncelik elbette ki yukarıda değinilen beslenme düzenine sahip olmaktır. Yani ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin doğal besinler yoluyla alınması idealdir. Ancak kimi durumlarda seçicilik görüldüğünü, bazen ise alerjik reaksiyon ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Bu tür durumlarda çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için takviye gıdalar tercih edilebilmektedir. Bu takviyeler ile elde edilen avantajlar şunlardır;

  1. Kullanım Alternatifleri
cocuklar-icin-vitamin

Çocukların rahat bir şekilde kullanmaları ve bu alternatifleri sevmeleri için geliştirilmiş olan birçok takviye gıda formu mevcuttur. Üstelik bunların her biri oldukça lezzetli bir tada sahiptir.

  1. Daha Enerjik Bir Yapı

Çocuklar oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Bu yapıya ayak uydurabilmeleri için ise yeterli enerjiye sahip olmaları gereklidir. İhtiyaç duyulan enerjiye sağlıklı bir şekilde ulaşmanın yolu ise takviye gıdalardır.

  1. Güçlü Bağışıklık Sistemi

İçerik süresince de değinildiği üzere çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için takviye gıdalardan yardım almak mümkündür.

Hareketsiz çocukların bağışıklık sistemleri zayıf mı olur?

Bu soruya doğrudan “evet demek yanlış olacaktır. Ancak hareketli çocuklarda serotonin hormonunun salgılandığını, bu hormonun ise bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylemek mümkündür.

Çocuklarda uyku ve bağışıklık sistemi arasında nasıl bir ilişki vardır?

Yapılan araştırmalar, uyku esnasında sitokin üretiminin arttığını gözler önüne sermiştir. Bu madde ise bağışıklık sistemini güçlendiren ve iltihapla mücadele eden bir özelliğe sahiptir. Yani uyku düzeni ile bağışıklık sistemi arasında doğrudan bir bağlantı vardır.

Anne sütü bağışıklığı nasıl ve ne ölçüde destekler?

Anne sütünce antikor, sitokin gibi maddeler bulunur. Bu maddeler ise bağışıklık sistemini büyük oranda destekleyerek vücudu güçlendirir. Bununla birlikte yapılan araştırmalar anne sütünün enfeksiyonları azalttığını gözler önüne sermiştir.