ginseng-nedir-faydaları-nelerdir-blog-kapak-fotografi

Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bilimsel araştırmaların nicelik ve niteliğinin artmasıyla birlikte tıp alanında yararlanılabilecek yöntem ve ürünler hakkında doğru ve kesin bilgilere ulaşmak basitleşmiştir. Ginseng; geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılan, vücuda belirli faydaları olan önemli bir bitkidir. Etkileri modern tıp tarafından son zamanlarda açıklığa kavuşturulmuştur. İlaç endüstrisindeki gelişmeler sayesinde, ginseng gibi doğadan var olan birçok ürün, her gün alınması kolay olan ve vücut sağlığını geliştirmek için kullanılan takviyelere dönüştürülmektedir.

Ginseng Nedir?

Ginseng; Yavaş büyüyen, kısa köklü, saçaklı bir bitkidir. Panax cinsinin çeşitli türlerinin ortak adı olarak da bilinmektedir. Ginseng bitkileri, yetiştikleri coğrafi bölgeye özgü isim almaktadırlar. Ayrıca her alt türün barındırdığı bileşenlere göre çeşitli etkileri vardır. Sağlık hizmetlerinde kullanılan iki ana ginseng çeşidi vardır. Bu türler; Asya’da yetişen Kore ginsengi (Panax ginseng) ve Kuzey Amerika’da yetişen Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) olarak bilinmektedir.

Ginseng bir adaptojen bitki olarak tanınmaktadır. Öte yandan adaptojenler, vücudun strese toleransını fazlalaştıran ve artan enerji seviyelerini destekleyen bitki özleridir. Bitki özlerinin vücuda faydaları genel anlamda bünyesinde bulundurdukları etken maddelerden geçmektedir. Ginseng bitkisi ayrıca kök ekstrelerinde aktif bileşen olarak ginsenoidler içermektedir. Bunun yanında yararlanmak için ginsenoidler üzerinde standardizasyon yapılarak etkinlikleri değerlendirilmiştir.

Ginseng Faydaları Nelerdir?

Ginseng, bünyesinde bulundurduğu kimyasalların dağılımına bağlı olarak vücut dokuları üzerinde farklı etkilere sahiptir. Araştırmalar, ginseng kullanımının sağlık üzerinde faydalı etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Bu faydalı etkilerden bazıları ise aşağıdaki gibidir;

  • Antioksidan etkisi mevcuttur

Ginseng bitkisinin en mühim faydalarından biri de antioksidan zenginliğinin var olmasıdır. Vücudumuzdaki hücreler, hayatta kalmak için oksijen kullanarak yiyeceklerden elde edilen gıdaları metabolize etmektedir. Prosesten oluşturulan enerji ile önemli fizyolojik olaylar gerçekleştirilmektedir fakat prosesin bir yan etkisi olarak reaktif oksijen türleri veya oksitleyici ajanlar olarak bilinen zararlı ürünler de ortaya çıkmaktadır.

  • Bağışıklık sistemini destekler

Ginseng kullandıktan sonra bağışıklık sistemi hücrelerinin çeşitli hastalıklarla ve kanser hücreleriyle etkili bir şekilde savaşmaktadır.

  • Kan şekerini düzenler

Özellikle fermente edilmiş kırmızı ginseng kullanımı ile insülin hormonunun hipoglisemik etkisi güçlenmektedir. Çalışmalar, ginseng takviyesinin insüline dirençli hastalarda kan şekeri kontrolü üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir.

  • Konsantrasyona yardımcı olur

Ayrıca Ginseng, ek olarak kullanıldığında hafızayı ve konsantrasyonu destekler. Ginkgo biloba ve ginseng kombinasyonunu kullanan araştırmalar, konsantrasyonun iyileştirilmesinde ve bunama gibi rahatsızlıklara iyi geldiğini dile getirmektedirler.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng çeşitli şekillerde günlük diyete eklenerek kullanılabilmektedir. En basit haliyle çiğ yenebilen ginseng, yumuşak buharda da yenebilmektedir. Yaygın bir kullanım ise, ginseng dilimlerinin sıcak suda demlenmesiyle elde edilen ginseng çayıdır. Ayrıca çorbalara ya da tuzlu yemeklere de eklenebilmektedir.

Ginseng bunların yanında toz, yağ, tablet veya kapsül şeklinde ek formda da bulunabilmektedir. Bu sayede yemeğe ginseng ilave ya da direkt olarak da tüketilebilmektedir. Ginseng, ham formda günde 12 gram veya ekstrakt formda 200. 00 mg’a kadar kullanılmalıdır.

Ginseng Takviyeleri

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan, kanser hücrelerinin ortaya çıkmasını ve yorgunluk hissinin oluşmasını engelleyen unsurlar içermektedir. Takviyelik olarak sizlere en kaliteli Ginseng ürünlerimizi hizmetinize sunmaktayız. Bu ürünlerimiz insan sağlığına oldukça yararlıdır. Ürünlerimiz; yüksek içeriği ile günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızın karşılanmasını sağlamaktadır. Bünyesinde bulundurdukları Ginseng sayesinde bağışıklık sistemini korumaya, kanseri engellemeye ve yorgunluk hissini azaltmaya yardımcı etkileri vardır. Bunların yanında diyetinizi dengelemeye yardımcı olan bu ürün çeşitlerimiz, enerji üretiminde de oldukça başarılıdırlar. Hatta ürünlerimiz spordan sonra yorgunluk ve bitkinliğin giderilmesinde sıkça tercih edilmektedir. Ginseng çeşidi ürünlerimiz gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu beslenme eksikliklerini de gidermektedir. Zengin içerik ve ekstra destek ile ürünlerimizi hemen sipariş verebilirsiniz!

Ginseng Kullanımının Olası Yan Etkileri

Ginseng’in aşırı tüketimi bazı yan etkilere neden olmaktadır. Bunun bazı insanlar için farklı etkileri olabilmektedir. Ortaya çıkan zararlardan birkaçı ise; sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, kusma, mide bulantısı, çarpıntı, şişlik, uyku sorunu, vücutta ödem, deri döküntüsü, göğüs bölgesinde ağırlık, astım ve sindirim sistemi bozukluklarıdır. Bazı kişilerde kan şekerinde aşırı düşüşe neden olabilmektedir. Ayrıca yüksek tansiyona da neden olabilmektedir. Bunların yanında doz aşımı göğüs ağrısı, ishal, baş ağrısı, burun kanaması, vajinal kanama, kalp çarpıntısı ve kas kramplarına neden olma ihtimali vardır.

Ginseng Çeşitleri Nelerdir?

Kore ginsengi (Panax ginseng): Binlerce yıldır en önemli ginseng türü olarak bilinmektedir. Adını daha çok Kore’de yetiştirildiği için almıştır. Ginseng’in uzun yıllar özelliğini kaybetmeden dayandığı ve zamanla faydalarının arttığı bilinmektedir. Bu nedenle birkaç yıl önce bitkinin kökünün takviyelerde kullanılmış olması bu tür benzer ürünlerin etkinliğinde fark yaratıyor. “Ginseng”in en aktif bileşenlerine sahip ginseng çeşidinin “Panax ginseng” olduğu söylenmektedir.

Kırmızı ginseng: 6 yaşındaki taze, soyulmamış ginseng kökü, birkaç saat boyunca 100 derecede buharda tutulur. Sonrasında ise kırmızı bir renk vermesi için nemli bir ortamda kurutulmaktadır. Buharlamanın nedeni ginsengin biyolojik aktivitesini arttırmaktır. Kırmızı ginseng, diğer ginsenglerden daha fazla antioksidan özelliğe sahiptir.

Beyaz ginseng: Soyulmuş ginseng köklerinin güneşte yüksek sıcaklıkta kurutulmasıyla elde edilir. Klasik ginseng’e göre buhara maruz kalmadığı için etkisi daha azdır.

Amerikan Ginsengi: Amerikan ginsengi bir diğer önemli ginseng türüdür ve Amerikan ginsengi 1700’lerden beri kullanılmaktadır. Amerikan Kızılderilileri için kutsal bir yer olan ginseng, Amerika Birleşik Devletleri’nde en iyi seçim olmaya devam etmektedir.

Sibirya ginsengi: Sibirya ginsenginin kan şekerini düşürmede etkili olduğu ve Kore ginsengine göre daha düşük enerji ve tedavi edici etkileri olduğu bilinmektedir.