dovme-bakiimi-nasıl-yapili-takviyelik-blog

Dövme Bakımı Nasıl Olur?

Yıllar boyunca hayali kurulan, her detayı özel olarak planlanan ve sonunda nihayet kavuşulan dövmelerin hem siyah hem de renkli tasarlanması mümkündür. Ancak seçilen renk ne olursa olsun göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek vardır. O da dövmelerin ilk günkü canlılığında kalabilmek için bakıma ihtiyaç duyduklarıdır. Peki dövme bakımı nasıl yapılır? Yeni yapılan dövme bakımı nasıl olmalı?

Adım Adım Dövme Bakımı

Dövme bakımı çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamaların kimileri sıralıdır. Bu sebeple özellikle belirtilenlerde ilgili sıraya uymakta fayda vardır. Söz konusu sıralamayı ve dövme bakımı nasıl olmalı? Sorusuna yönelik cevapları aşağıda verildiği şekilde detaylandırmak mümkündür.

Ellerinizi Temizlemeyi Unutmayın

Dövmeye bakım yapmaya başlamadan önceki ilk aşama elleri temizlemektir. “Ellerim zaten temiz!” diretmesi dövmenin ve kişinin zarar görmesine sebep olabilecektir. Bu sebeple önce ellerin bakterilerden arındırıldığından emin olmak gereklidir.

Dövme Bölgesinin yıkanması

Dövme yapıldıktan sonra o bölgenin dövme sanatçısı tarafından bandaj ile sarılması gereklidir. Bu bandajın çıkarılış süresi ise yine dövme sanatçısı tarafından sizlere iletilecektir.

Belirlenen bandaj çıkarma süresinin gelmesinin ardından bandajı çıkarmak gereklidir. Unutulmamalıdır ki bandaj bir daha takılmayacaktır. Bu sebeple yapılması gereken, bölgeyi antibakteriyel içerikli bir sabunla yıkamaktır. Bu esnada bez ya da lif benzeri ürünler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte sabunun yıkanması için ılık su kullanılmalı, ardından bölge baskı yapmadan, ufak tampon hareketlerle durulanmalıdır.

Bakım Kremi Uygulamak

Bakım kremi, dövmenin mümkün olan en kısa sürede iyileşmesinin en önemli yoludur. Ancak bakım kremi uygularken de krem kullanım oranına dikkat edilmelidir. Fazla krem kullanmak, gözeneklerin tıkanmasına ve kızarıklığa sebep olabilecektir.

Kabuklanma Sürecinde Kaşınmayla Mücadele

Kabuk, dövmenizin bulunduğu bölgenin iyileşmeye başladığını gösterir. Bu sebeple dövmenin yapılmasından birkaç gün sonra o bölgede kabuklanma, pul pul dökülme görülür. Bununla birlikte bir de kaşıntı ortaya çıkmaya başlar. Ancak bu süreçte bölgeyi kaşımaktan kaçınmak gerekir. Çünkü kaşınma, bölgenin iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Zaten hassas olan bölgenin çok daha hassas bir yapıya bürünmesine sebep olur.

Güneşten Kaçınmak

Dövme bakımı sürecinde özellikle güneşten kaçınmak gerekir. Bölgenin uzun süre güneşe maruz kalması hem tahriş olmasına hem de solmasına sebep olur. Bununla birlikte mutlaka güneş kremi kullanılması da büyük önem arz eder.

Uzun Süreli Dövme Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dövme bakımı yalnızca yeni dövmeleri mi kapsar? Elbette hayır! Dövme yaptırmaya karar veren bireylerin, uzun süreli bakım sürecini de göze almaları gerekir. Aksi durumda dövme solar, bozulur. Peki uzun süreli dövme bakımından nelere dikkat edilmelidir?

  • Temizlik

Özellikle dövme bölgesinin temiz tutulması, rengin solmasına ve çizgilerin bozulmasına engel olur. Dövmenin benzersiz görüntüsünü koruyabilmesinin yolu temizlikte geçer.

  • Bol Su Tüketimi

Dövmelerin yalnızca dışarıdan nemlendirilmeleri yeterli değildir. Asıl sağlıklı olan bol bol su tüketerek dövmenin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamaktır.

  • Kilo Değişimlerine Dikkat Etmek

Ani kilo alınması ve verilmesi dövmede deformasyonlara sebep olur. Bu sebeple hem dövme hem de vücut sağlığı için ani kilo değişimlerinin önlenmesi gerekir.

Yeni Bir Dövmede Bakım Neden Önemli?

Dövme vücuda mikro boyutlarda delikler açılmasıyla gerçekleştirilir. Bu ise yapılan bölgenin bir süre hassas ve “yaralı” kalmasına sebep olur. Bu süreçte gerekli bakımın ve temizliğin yapılmaması o bölgede akne, kuruluk ve hatta enfeksiyon gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasını beraberinde getirir. Bütün bunlara ek dövme görüntüsü deforme olur.

Dövme Bakımında Önerilen Kremler?

Dövme sonrasında cildin nemli kalması oldukça önemlidir. Bunun temel nedeni ise nemin cildi dış etkenlere karşı korumasıdır. Buna ek cildin yeterli seviyede nemli tutulması, dövmenin her zaman ilk günkü canlılığını korumasını beraberinde getirecektir. Peki dövme bakımı için kullanılması mümkün olan dövme sonrası kremler nelerdir?

Dövme sonrası bakım kremleri için verilmesi mümkün olan en temel örnek Bepanthol’dür. Onarıcı bakım kremleri ile ön plana çıkan Bepanthol’ün hem bölgeye ihtiyaç duyduğu nemi kazandıran hem de bölgeyi onaran bir etkiye sahip ürün alternatifleri mevcuttur.

Her dövme sanatçısının önerdiği farklı bir krem bulunmakla birlikte, bu alanda yaşanması muhtemel olan sorunları ortadan kaldırmanın en temel yolu sitemizdeki ürün alternatiflerini incelemektir.