Düzenli egzersiz Blog fotoğrafı

Düzenli Egzersiz Yapmanın Sağlığımız İçin 12 Faydası

Egzersiz, bedenimizin kalori yakmak için kullandığı hareketler bütününe verilen genel bir isimdir. Yüzme, koşma, kürek, yürüme ve dans gibi birçok egzersiz çeşidi bulunur. Aktif olarak egzersiz yapmanın hem mental hem de fiziksel sağlığa çok büyük faydaları vardır.

Egzersiz yapmak, daha uzun yaşamanızı bile sağlayabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, sağlığınız için yapacağınız en iyi şeylerden biridir. Yaş, etnik kimlik, cinsiyet ve diğer değişkenlere bakılmaksızın herkes düzenli egzersizin sunduğu faydalardan yararlanabilir. Eğer egzersiz yaparken yaralanmaktan korkuyorsanız, size iyi bir haberimiz var. Düzenli olarak ortalama şiddette egzersiz yapmak, birçok kişi için oldukça faydalı ve güvenlidir. Bu içerikte size egzersiz yapmanın faydalarını anlatmaya çalıştık. Kısacası bu içerikte egzersiz yapmanın 12 faydasını rahatlıkla bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Daha Mutlu Olmanızı Sağlar

Duygusal olarak desteğe mi ihtiyacınız var? Stresli bir iş gününden sonra moral bulmak mı istiyorsunuz? Egzersiz yapmak, size bu konularda önemli faydalar sağlayabilir. Egzersiz yapmanın modunuzu yükselttiği ve depresyon, kaygı ve stres gibi olumsuz düşünceleri azalttığı kanıtlanmıştır. Egzersiz yapmak, beynin stres ve kaygıyı kontrol ettiği bölümde birtakım değişikliklere neden olur. Öte yandan egzersiz yapmak beyinde norepinephrin ve serotonin gibi hormonların salgılanmasına da olanak sağlar. Bu hormonlar, depresyon ile mücadele etmek için salgılanmaktadır.

Egzersiz yapmanın endorfin hormonun salgılanması konusunda da büyük öneme sahiptir. Bu hormon, pozitif duyguların artırılmasında ve acının azaltılmasında önemli bir görev üstlenir. Dahası, egzersiz yapmanın kaygı bozukluğu olan kişilerde de olumlu etkiler bıraktığı bilinmektedir. Üstelik egzersiz yapmak, kişilerin mental durumlarının daha rahat farkında olmasını sağlar ve korkularından daha rahat uzaklaşmalarına olanak tanır. İlginç bir şekilde ne kadar yoğun egzersiz yaptığınızın bir önemi yoktur. Yaptığınız egzersizin yoğunluğu ne olursa olsun egzersiz yapmak, ruh halinizi olumlu etkiler.

24 kadın katılımcı ile yapılan bir çalışmaya göre farklı yoğunluklarda egzersiz yapan kadınlarda depresyonun daha az görüldüğü saptanmıştır. Egzersiz yapmanın etkisi gerçekten çok güçlüdür ve çok kısa sürede sonuç almaya başlayabilirsiniz. Öte yandan düzenli olarak egzersiz yaparken fiziksel görünüşünüz hakkında daha iyi düşüncelere sahip olacak ve kendinizi daha özgüvenli hissedeceksiniz. Kendinizi daha mutlu hissetmek için egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Egzersiz Yapmanızı Kolaylaştıracak Ürün Önerilerimiz

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kilo mu vermek istiyorsunuz? Hem diyet hem de düzenli egzersiz, vücut ağırlığı üzerinde kritik bir rol oynar. Yapılan çoğu araştırma inaktif yaşam tarzının kilo alma ve obezite ile yakından bağlantılı olduğunu kanıtlamıştır. Egzersizin kilo verme üzerindeki etkisini anlayabilmek için egzersiz ve enerji tüketimi arasındaki bağlantıyı daha iyi anlamak gerekir. Vücudumuz enerjiyi üç farklı şekilde harcamaktadır. Bunlar sırasıyla; besinleri sindirmek, egzersiz yapmak ve temel vücut gereksinimlerini yerine getirmektir.

Diyet yaparken düşük kalori tüketimi metabolizma hızınızı da belli bir oranda düşürecektir. Böylelikle kilo verme süreciniz de daha da uzayacaktır. Öte yandan aerobik egzersizleri ve direnç egzersizlerini birleştirmek ise kilo vermenizi kolaylaştıracak ve kas kütlesini korumanıza da olanak tanıyacaktır. Mevcut kilonuzu korumak için haftalık 150 dakika boyunca ortalama yoğunlukta egzersiz yapabilirsiniz. Yapılan birçok çalışma bu sürenin yeterli olduğunu gösterse de mevcut kilonuzu korumak için 150 dakikadan daha uzun bir süre egzersiz yapmanız da gerekebilir. Öte yandan kas kütlesini korumanın kilo vermek için büyük bir önem taşıdığını da vurgulamak gerekir. Özetle egzersiz, hızlı bir metabolizmaya sahip olmak ve her gün kalori yakmak için kritik bir öneme sahiptir. Ayrıca egzersiz yapmak, kilo vermenizi ve kas kütlesini korumanızı kolaylaştırır.

Kaslarınız ve Kemik Yapınız İçin İyidir

Egzersiz, güçlü kas ve kemik yapısını oluşturmak için oldukça kritik bir öneme sahiptir. Yeterli miktarda protein alımı ile birleştirilince fiziksel aktivite, kas gelişimini hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu durumun temel nedeni, egzersiz yapmanın amino asitlerin emilimini sağlayan hormonların daha kolay salgılanmasına yardımcı olmasıdır. İnsanlar yaşlandıkça kas kaybı ve fonksiyon kaybı gibi durumlarla karşılaşabiliyor. Bu durum çeşitli sakatlıklara ve yaralanmalara da neden olabiliyor.

Düzenli egzersiz yapmak kas kaybını engelliyor ve geç yaşta bile güçlü kalmaya olanak sağlıyor. Egzersiz yapmak genç yaşta kemik yoğunluğunu artırmak konusunda oldukça faydalı iken yaşlandıkça kemik erimesi riskinin de azalmasına olanak tanır. Yapılan araştırmalar, jimnastik, koşu, futbol ve basketbol gibi sporların kemik yoğunluğunu artırmada etkili olduğunu fakat yüzme ve bisiklet gibi sporların kemik yoğunluğunu artırmada etkili olmadığını saptamıştır. Yaşlandıkça kemikleri, kasları ve eklemleri korumak daha önemli hale gelir. Kasları, kemikler ve eklemleri güçlü tutmak, günlük faaliyetleri yerine getirebilmek için çok önemlidir. Aerobik egzersizleri sayesinde yaşlandıkça kemikler ve kaslar daha güçlü tutulabilir. Böylelikle bir birey yaşlandığında bile sağlıklı kalabilir. Özet olarak, fiziksel aktivite kas yapısını güçlendirir ve güçlü kemiklere sahip olmayı kolaylaştırır. Ayrıca egzersiz yaparak kemik erimesi riskini de düşürebilirsiniz.

Enerji Seviyenizi Yükseltebilir

Market alışverişi veya ev işleri gibi günlük işleri yaparken zorlanıyor musunuz? Düzenli egzersiz yapmak, kaslarınızı güçlendirir ve dayanıklılığınızı artırır. Düzenli egzersiz yapmak, besleyici maddelerin ve oksijenin dokularınıza daha rahat geçmesini sağlar ve dolaşım sisteminiz güçlenir. Kalbiniz ve ciğerleriniz güçlendikçe günlük işleri daha kolay ve yorulmadan yapabilir hale geleceksiniz. Egzersiz, sağlıklı insanlarda enerji yükseltmek için kullanılabilecek bir yöntemdir. Öte yandan bazı kronik hastalıklardan muzdarip olan kişiler de egzersiz yapmanın enerji yükseltici etkisinden fayda görebilir.

Kronik yorgunluğa sahip 36 kişide yapılan bir araştırma 6 haftalık düzenli egzersizin bu kişilerdeki yorgunluğu azalttığını tespit etmiştir. Öte yandan egzersiz yapmak, başta kronik yorgunluk sendromu ve diğer kronik rahatsızlıklarından çeken kişilerin enerji seviyesini yükseltmektedir. Tüm bunların yanı sıra egzersiz yapmak, kronik yorgunluk sendromu hastalarında pasif çözüm yöntemlerine göre daha etkilidir. Ayrıca egzersiz yapmak, kanser ve AIDS gibi hastalıklara sahip olan kişilerin de enerji seviyelerini önemli oranda yükseltir. Özetle düzenli egzersiz, enerji seviyesini yükseltici etkiye sahiptir. Bu durum kronik yorgunluğa ve ciddi sağlık sıkıntılarına sahip kişiler için de geçerlidir.

Kronik Hastalık Riskini Düşürmektedir

Fiziksel aktivite eksikliği, kronik hastalıkların bir numaralı sebebi olarak dikkat çekmektedir. Düzenli yapılan egzersizlerin insülin direncine, kardiyovasküler duruma ve vücut kompozisyonuna iyi geldiği saptanmıştır. Öte yandan düzenli egzersiz, kan basıncını azaltıcı etkiye sahiptir. Öte yandan kısa dönemli de olsa egzersiz eksikliği göbekteki yağ oranının önemli oranda artmasına sebep olmaktadır.

Bu durum ise tip 2 diyabete, kalp hastalıklarına ve hatta erken ölüme bile neden olabilir. Dolayısıyla düzenli olarak egzersiz yapmak, göbek eritmek ve sözü edilen hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için doktorlar tarafından sıkça önerilir. Özetle düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kiloyu korumak ve kronik hastalık riskini düşürmek için oldukça elzemdir.

Kansere Karşı Etkilidir

Sürekli olarak egzersiz yapmak, belli başlı kanser türlerine yakalanma riskinizi önemli miktarda azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar; düzenli egzersiz yapmanın mesane, göğüs, kolon, yemek borusu, böbrek, akciğer ve mide kanserlerine karşı etkili olduğunu göstermiştir. Eğer eski bir kanser hastasıysanız, düzenli egzersiz yapmak daha kaliteli bir hayat yaşamanıza olanak sağlar. Ayrıca bu sayede fiziksel kondisyonunuzu da rahatlıkla koruyabilirsiniz. Öte yandan egzersiz yapmak, kanser riskini de önemli oranda azaltmaktadır. Bunun temel sebeplerinden biri ise düzenli olarak yapılan egzersizin bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemesidir.

Deri Sağlığına İyi Gelmektedir

Deriniz, vücudunuzdaki oksidatif stres miktarından etkilenebilmektedir. Oksidatif stres, vücudunuzun antioksidan savunmasının serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını tamamen onaramaması sonucu görülür. Bu durum derinize ve vücudunuzun iç organlarına zarar verebilmektedir. Yoğun ve yorucu egzersizler, oksidatif stresin artmasına neden olsa bile düzenli bir şekilde yapılan ortalama egzersizler vücudunuzdaki antioksidan oranının yükselmesini sağlar ve hücrelerin korunmasına olanak tanır. Aynı şekilde, egzersiz yapmak kan akışını hızlandırır ve cilt hücresi adaptasyonlarını teşvik eder. Böylelikle derinin yaşlanması da geciktirilmiş olur. Özetle ortalama seviyede bir egzersiz, size antioksidan koruması sağlar ve kan akışını da hızlandırır. Bu durumun da yaşlanmayı geciktirici etkisi mevcuttur.

Beyin Sağlığı ve Hafıza İçin Oldukça İyidir

Egzersiz yapmak; beyin fonksiyonlarını geliştirmek, hafızayı ve düşünce yetisini korumak için oldukça önemlidir. Egzersiz yapmak, kalp atış hızını artırıcı etkiye sahiptir. Böylelikle beyne giden kan ve oksijen oranı da önemli miktarda artış gösterir. Öte yandan egzersiz yapmak, beyin hücrelerinin büyümesini sağlayan hormonların üretimini de hızlandırır.

Egzersizin kronik rahatsızlıkları önleyici etkisini burada da görebiliriz. Çünkü bu kronik hastalıklar beynimizi de önemli oranda etkiler. Düzenli egzersiz yapmak, belli bir yaşa gelmiş yetişkin bireyler için çok daha önemlidir çünkü yaşlanma oksidatif stres ve iltihaplanma ile birleşince beynin yapısında ve fonksiyonlarında değişimlere neden olur. Öte yandan egzersiz yapmak, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümüne de olumlu etki yapmaktadır. Bu durum, yaşlı bireylerde mental fonksiyonların korunmasına ve geliştirilmesine olanak sağlar. Tüm bunların yanı sıra düzenli egzersiz yapmak, Alzheimer ve şizofreni gibi rahatsızlıkların beyinde neden olduğu değişimleri azaltır. Özetle düzenli egzersiz yapmak, kan akışını hızlandırır. Mental sağlığın ve hafızanın korunmasında büyük öneme sahiptir. Üstelik egzersiz sayesinde yaşlı bireylerde mental fonksiyonlar daha rahat korunabilir.

Rahatlamanıza Yardımcı Olur ve Uyku Kaliteniz Artar

Egzersiz yapmak, daha rahat uyumanıza yardımcı olur ve rahatlamanızı sağlar. Egzersiz yaparken harcanan enerji tüketiminin uyku kalitesinin daha iyi olmasına olanak tanır. Egzersiz yaparken vücut sıcaklığı artış gösterir. Bu durum sayesinde uyurken vücut sıcaklığı daha rahat düşer ve daha kaliteli bir uykuya ön ayak olur.

Egzersizin uyku üzerindeki etkisi hakkında yapılan araştırmalar da bu durumu kanıtlamaktadır. Yapılan bir araştırma 150 dakikalık ortalama bir egzersizin uyku kalitesini yüzde 65 artırdığını gösteriyor. Yapılan başka bir araştırma ise insomia hastası olan kişilerin yaptığı 16 haftalık düzenli egzersizin uyku kalitesini artırdığını gösteriyor. Öte yandan düzenli egzersiz yapmak yaşlı kişilerin de uyku düzenini olumlu yönde etkilemektedir. Hangi egzersizi yapacağınız konusunda esnek davranabilirsiniz. Sadece aerobik egzersizleri yaparak veya aerobik egzersizlerini dayanıklılık egzersizleri ile birleştirerek egzersiz yaparak da egzersizin uyku üzerindeki faydalarını görebilirsiniz. Özetle aktif olarak egzersiz yapmak, daha kaliteli uyku uyumanıza yol açar.

Acının Şiddetini Azaltır

Kronik ağrılar, insanı yorucu bir yapıya sahiptir fakat egzersiz yapmak bu ağrıların şiddetini düşürmeye yardımcı olabilir. Öte yandan kronik ağrıları tedavi etmek için yıllarca önerilen yöntem dinlenme ve inaktif olmaktı. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ise egzersiz yapmanın kronik ağrılara iyi geldiğini gösteriyor. Kronik ağrılara sahip olan birçok kişi üzerinde yapılan araştırmalar, egzersiz yapmanın ağrıları önlemede önemli bir rolü olduğuna işaret ediyor. Öte yandan egzersiz yapmak, diğer rahatsızlıkların neden olduğu ağrıları da durdurmada önemli bir role sahiptir. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak, ağrıları tolere etmeyi kolaylaştırır ve acı miktarını önemli oranda azaltır. Özetle egzersiz yapmak, birçok rahatsızlık ile ilgili ağrıların azaltılmasında önemli bir yere sahiptir ve ağrı toleransını da artırmaktadır.

Daha İyi Cinsel Hayat Sağlar

Seks yaparken kendinizi yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz? Seks yapmaktan zevk almıyor musunuz? Düzenli egzersiz yapmak; enerji seviyenizi artırır, fiziksel görümümüzü geliştirir ve özgüveninizi artırır. Egzersiz yapmanın daha iyi bir cinsel hayat sağladığı kanıtlanmış bir gerçektir. Düzenli olarak egzersiz yapmak; kardiyovasküler sistemi geliştirir, kan akışını hızlandırır, kas gelişimine yardımcı olur ve daha esnek olmaya olanak sağlar. Saydığımız durumların hepsi, sağlıklı bir cinsel hayat için gereklidir.

Düzenli egzersiz yapmak, cinsel ilişkinin sıklığını artırdığı gibi cinsel performansı ve cinsel zevki de artırır. 40’lı yaşlardaki kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma düzenli bir şekilde spor yapmanın bu kişilerde orgazm sıklığını artırdığını saptamıştır. Ayrıca 178 sağlıklı erkek üzerinde yapılan başka bir araştırma da düzenli olarak egzersiz yapmanın cinsel performansı olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Yapılan başka bir araştırma ise evin etrafında günde birkaç tur atmanın iktidarsızlık gibi problemleri büyük oranda çözdüğünü ifade ediyor. Özetle egzersiz yapmak; seks yapma isteğini ve performansını önemli oranda artırmaktadır. Üstelik egzersiz yapmak, erkeklerde iktidarsızlık gibi problemleri çözmede de son derece etkilidir. Öte yandan düzenli olarak egzersiz yapan kadınların cinsel yönden daha arzulu olduğu da bilinen bir gerçektir.

Daha Uzun Yaşamanıza Olanak Tanır

Bilimsel veriler, düzenli egzersiz yapmanın erken ölüm miktarını önemli oranda düşürdüğünü tespit etmiştir. Erken ölümlerin en yaygın nedenleri ise kalp hastalıkları ve kanser türleri olarak bilinmektedir. Bu durum iki yönden dikkate değer bir sonuç oluşturmaktadır.

  • Çok az sayıda yaşam şekli, düzenli olarak egzersiz yapmak kadar size fayda sağlar. Aktif olarak spor yapan kişilerin erken ölüm riski, inaktif kişilere göre yüzde 33 daha azdır. Aktif spor yapmaktan kasıt, haftalık 150 saat ve üzeridir.
  • Erken ölüm riskini azaltmak için çok yoğun ve katı bir antrenman programı izlemeniz gerekmiyor. Düzenli olarak orta yoğunlukta egzersiz yaparsanız, bu faydanın zamanla artarak katlandığını göreceksiniz.

Son Sözler

Egzersiz yapmak; iyi hissetmenin, sağlıklı kalmanın ve eğlenmenin iyi bir yoludur. Egzersiz yapmak, sağlık alanında size sayısız fayda sağlar. Düzenli olarak egzersiz yapmak, daha mutlu hissetmenize ve geceleri daha rahat bir şekilde uyumanıza olanak tanır. Öte yandan egzersiz yapmak, derinizin görünümünü değiştirir, kilo vermenize yardımcı olur, kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır ve seks yaşamınıza olumlu katkılarda bulunur.

İster düzenli bir şekilde egzersiz yapın ister belli bir spor dalıyla uğraşın, egzersizin sağlığınıza sağladığı faydaları her şekilde görebilirsiniz. Haftalık 150 dakikalık egzersiz yapmak, size fazlasıyla yetecektir fakat bu süreyi tüm haftaya dağıtmalısınız. Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Özellikle kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa, fiziksel kondisyonunuz hakkında aklınızda soru işaretleri veya uzun süredir egzersiz yapmadıysanız, bir egzersiz programına başlamadan önce doktora gitmelisiniz.