İşte Balık Yağının Sağlık Açısından 13 Faydası Blog Yazısı Görseli

İşte Balık Yağının Sağlık Açısından 13 Faydası

1. Balık Yağı Kalp Sağlığını Destekleyebilir

Balık yağının sağlık ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu, kalp ve damar hastalıklarını büyük ölçüde engellendiğini kanıtlamıştır. Kalp ve damarlar için önemli olan bazı kısımlar içinde oldukça iyidir. Bunlar;

  • Kolesterol seviyeleri: Trans yağ olmadığından sağlıklı bir yağ kolektrol seviyelerini dengede tutabilir.
  • Kan basıncı: Balık yağı kan basıncını dengeleyerek, tansiyon riskini azaltır.
  • Plak: Damarların sertleşerek kan geçişini zorlayacak olan plakları önler ve var olan plaklarıda minimalize edebilir.
  • Anormal kalp çarpıntılarını önler ve azalmaya yardımcı olur.

2. Balık Yağı Bazı Ruhsal Bozuklukların Tedavisine Yardımcı Olabilir

Balık yağının içerisinde bulunan omega-3 yağ asidi beynin büyük bir bölümünde bulunmaktadır. Beyin fonsiyonlarının sağlıklı bir şekilde işlemesi için omega-3 yağ asitlerinden yararlanmalıyız.

Bazı araştırmalarda omega-3 yağ asitlerinin bazı zihinsel ve ruhsal bozukluklarının önüne geçtiği ve başlangıç seviyesindeki durumları iyileştirdiği yönünde tezler öne sürülmüştür.

3. Balık Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Balık yağı obeziteye karşıda bir savunma gösterebilir. Vücut kitle endeksindeki yağ oranını balık yağından faydalanarak kalp hastalıkları, diyabet ve kanser gibi nice hastalıkların önüne geçebilirsiniz.Ayrıca, yapılan araştırmaların bazılarında, diyet veya egzersizle birlikte balık yağı takviyelerinin  kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir 

4.Balık Yağı Göz Sağlığını Destekleyebilir

Balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri beyindeki işlevinin bozulması ile beraber göz hastalıklarınında önüne geçmektedir. Yeterince tüketilmediği takdirde bazı göz hastalıkları oluşabilir. Yaş ile beraber mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

5. Balık Yağı Enflamasyonu (İltihaplanma) Azaltabilir

Balık yağının bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına tüketilebilir. Eğer ki direnç düşerse enfeksiyon ve iltihaplanmaya vücudunuz kapılarını açtığınız anlamına gelmektedir. Gerekli vitamin ve minerallerin yanında mutlaka balık yağı da tüketilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Balık yağı ve takviyeleri, eklem ağrıları, bağırsakta bulunan zararlı bakterileri, damar sertlikleri ve iltihaplanmaları önemli ölçüde azaltabilir.

6. Balık Yağı Sağlıklı Cildi Destekleyebilir

Cildimiz oldukça fazla zararlı durumlarla karşılaşmaktadır. Dışarıdan nüfus eden bakteriler, zararlı güneş ışınları ve ilk yaşlanma belirtileri ciltte yaşanmaktadır. Cildin canlılığı için en önemli madde tabii ki de sudur. Su tüketimi dışında destekleyebileceğiniz şey ise balık yağıdır. Aynı zamanda balık yağı, cilt hastalıklarına karşıda direnç göstermektedir.

7.Balık Yağı Hamileliği ve Erken Yaşamı Destekleyebilir

Bebek ve çocuklarda hatta ergenlik çağındaki gençlerin gelişimini ve büyümesini desteklemek için balık yağı mutlaka tüketilmelidir. Hatta hammilelik ve emzirme dönemlerinde doktor tavsiyesi ile omega-3 alımı büyük önem arz etmektedir.

8.Balık Yağı Karaciğer Yağını Azaltabilir

Balık yağı ve takviyeleri karaciğer fonksiyonlarını iyileştirip güçlendirerek yağ oranını azaltmada ve kilo vermede yardımcınız olabilir.

9. Balık Yağı Depresyon Belirtilerini İyileştirebilir

Omega-3 oranı düşük olan kişilerde depresyon gözlemlendiği ortaya çıkmıştır. Bu araştırmalar ışığında depresyon gibi bazı ruhsal rahatsızlıklarda omega-3 kullanımı sağlanabilir.

10. Balık Yağı Çocuklarda Dikkat ve Hiperaktiviteyi Önler

Balık yağı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) önlemede yardımcı olmaktadır.

11. Balık Yağı Zihinsel Gerilemenin Belirtilerini Önlemeye Yardımcı Olabilir

Alzheimer hastalığı riski yaş ilerledikçe artmaktadır. Bunun önüne geçmek ya da minimalize etmek için beyinde en fazla bulunan omega-3 yağını tüketmek önemlidir..

12.Balık Yağı Astım Belirtilerini ve Alerji Riskini İyileştirebilir

Balık yağının faydaları arasında özellikle erken yaşlarda tespit edilen astım semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.

13. Balık Yağı Kemik Sağlığını İyileştirebilir

Balık yağı kemik sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Kemik yapısının güçlenmesi, kas yapısının gelişimi omega-3 desteği ile mümkün olabilir. Elbette kemik ve kas yapısının ana temel taşları kalsiyum ve D vitaminidir. Ancak bunların yanında omega-3 seviyeniz düşükse gelişim ve iyileşme gözükmeyebilir.

Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri tüketmeniz önemlidir. Özellikle ilerleyen yaşlarda sadece kasiyum ve D vitamini yeterli gelmeyecektir.

Balık Yağı Nasıl Tüketilir?

Haftada 1-2 porsiyon taze balık mutlaka tüketilmelidir. Balık tüketmiyorsanız ek takviyelere başvurabilirsiniz. Balık yağlarının vücut tarafından en iyi emilim şekli öğününüzde bulunan farklı yağlara birlikte tüketilmesidir.

Balık Yağı Ne Kadar Tüketilmelidir?

EPA ve DHA her yaşa ve kişiye özel değişkenlik göstermektedir.

DSÖ genel bağlamda, günlük toplamda 0.2-0.5 gram (200-500 mg) EPA ve DHA alımını önermektedir. 

Hangi İçeriğe Sahip Balık Yağı Tüketilmelidir?

Mutlaka kullanacağınız her ürünün içeriğini okumalısınız. 1.000 mg balık yağı başına en az 500 mg EPA ve DHA içeren ürünler tercihiniz olabilir.

Büyük balıklardan ziyade hamsi ve benzeri küçük balıkların balık yağı üretimi daha fazla sürdürülebilirdir.