Kimyasal Ürünlere Kafa Tutan Tıbbi Bitki Aloe Vera blog fotoğrafı

Kimyasal Ürünlere Kafa Tutan Tıbbi Bitki Aloe Vera!

Tarihte ilk olarak Mısırlılar tarafından keşfedilen Aloe Vera bitkisi; kozmetik amaçlı üretiminin yapıldığı, sabır suyu olarak bilinen muazzam bir bitkidir. Geçmişi milattan öncesine dayanır. Osmanlı tarafından sabun ve yara iyileştirici krem olarak da kullanılmıştır. En bilindik faydası ise hücre yenileyici yapıya sahip olmasıdır. Kaktüs bitkisini andırır, genel olarak sıcak iklimde yetiştirilmektedir. Yoğun kokusu vardır, ağızda acı bir tat bırakır. Cildin temizlenmesinde saç bakımında ve gözenekleri kapatıcı sıkılaştırıcı gibi birçok alanda kullanılır. Cildin nem dengesini korur. İçinde bulunan vitamin ve mineral sayesinde cildi yumuşatır daha sağlıklı görünüm kazandırır. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Jel ya da su formunda kullanılır.

Kullanım Alanları;

  • Saç bakımında
  • Yüz ve boyun bölgesinde
  • Topuk ve el çatlaklarında
  • Yara ve yanıklarda
  • Diş ağrılarında
  • Doğum sonrası iz dikiş ve lekelerde
  • Dövme yapılan yüzeyin acısını hafifletmede
  • Arı sokması sinek ve böcek ısırıklarında
  • Zayıflama tedavisinde

En etkili olanı katkısız dalından koparılıp kullanılmasıdır. Üzerinde bulunan kalın kabuğunu diş macunu tüpü gibi sıkarak ya da kaşık yardımıyla çıkararak direkt uygulayın sonrasında düzenli olarak ellerinize uyguladığınız ipeksi bir cilde sahip olacaksınız. Derideki yağlanmayı giderdiği gibi cilt kuruluğu deri dökülmesine de çok iyi gelir.

Saç Uygulamasında;

Saçlarınızın, ısıl işlem görmesi ve boyanması sonucu yıpranma ve kırılmalar oluşur. Herhangi bir ilave kullanmadan direkt olarak saç uçlarınıza iki hafta kadar uygulayın. Bir çay bardağı kadar jeli çıkartıp içine 2 adet bebek aspirini toz haline getirip karıştırın. Homojen bir kıvam oluşturduktan sonra hali hazırda bulunan şampuanınızın içine dökerek iyice çalkalayın. Şampuanı bu şekilde kullanmaya başladığınızda koparak dökülmeler azalacak, saç daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanacak.

Doğum Çatlakları, Dikiş İzi ve Yaralarda;

Aloe vera jelini küçük bir kaba koyun sonrasında içine bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı badem yağı koyarak karıştırın. Hazırladığınız karışımı her duştan sonra vücudunuza uygulayın ve yıkamayın. Dolapta sakladığınız sürece daha uzun ömürlü olacaktır.

Dövme Sonrası ve Arı Sokması gibi Uygulamalarda;

Bilindik, herkes tarafından tercih edilen marka bir vazelin kullanın ve içine göz kararı aloe vera jelini karıştırın. Oluşan karışımı acı hissettiğiniz zaman dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Yüzeye uygulayın ve yıkamayın. Karışımı buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Topuk Çatlaklarında;

Eğer sizde çorabınızı çıkarırken sizi rahatsız eden topuk çatlaklarına sahipseniz bunu mutlaka deneyin. Zeytinyağı ve aloe vera jelini karıştırarak topuklarınıza sürün hemen temiz bir çorap giyip gece çorapla uyuyun. Sabah uyandığınızda topuklarınızın ne kadar yumuşadığını, iki hafta içinde pul gibi dökülen topuklarınızın ipeksi bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.

Tırnaklarınızın Bakımında;

Bir su bardağı ılık suyun içine göz kararı aloe vera jelini koyarak ya da kabuğunu kaynatarak kullanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımda el ve ayaklarınızı 15 dakika bekletin. Bu işlem tırnak üzerindeki pürüzlere birebirdir. Tırnaklarınızı besler. Haftada iki ya da üç kez uygulandığında sonuç verecektir.

Aloe vera herkesin evinde rahatlıkla yetiştirebileceği bir bitki olduğundan dolayı rahat kullanılmakta ve ileri yaşlar için kullanılan yaşlanma karşıtı bir iksirdir adeta. Alın bölgesine göz çevresine dudak kenarı ve boyun bölgesine sürekli olarak uygulandığında kesin sonuçlar verir. Böylesine kolay elde edilip, kolay bakılacak bu mucizevi bitki ile cildinize iyi bakın. Daha genç ve sağlıklı görünebilmek için çok ciddi paralar ödemenize gerek yok. Sonuçta her şeyin en faydalısı en doğal olanıdır.