neden-organik-beslenmeliyiz-takviyelik-blog-fotografi

Neden Organik Beslenmeliyiz?

Neden Organik Beslenmeliyiz? sorusu herkes tarafından merak edilen sorular arasındandır. Yeterli ve dengeli beslenme beden ve ruh sağlığımız için çok önemlidir. Yemek yemek sadece açlığı bastırmak anlamına gelmemektedir. Beslenme aynı zamanda yaşam kalitesinin yükseltilmesi, sağlığın korunması ve iyileştirilmesi anlamına da gelmektedir. Yeterli ve dengeli beslendiğimizde vücudumuzun birçok faydasını da hissetmeye başlayacağız. Dengeli ve yeterli beslenmenin faydaları şunlardır;

 • daha az hastalık,
 • sağlıklı zihin,
 • güçlü kaslar,
 • canlı parlak saçlar,
 • aktif ve esnek vücut,
 • sağlıklı görünüm, vb.

Organik gıda tüketen insanlar, hazır gıda ve fast food tüketenlere göre daha sağlıklıdır. Hasat zamanı ve mevsimine uygun bir diyet yemek de metabolizma hızınızın korunmasını sağlayabilir. Bilimsel araştırmalara göre sağlık ve beslenme açısından organik ve doğal ürünlerin kullanımı kalp damar hastalıklarını önleyebilir ve tedavi edici etkileri olabilir. Ayrıca doğal besinler, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri karşılayabilecek içerik açısından oldukça zengindir. Bu yüzden organik gıdalar bol miktarda çinko, demir, A, B, C, D, E ve K vitaminleri, magnezyum, selenyum ve potasyum içermektedir. Tüm bu vitamin ve mineraller ideal kiloyu dengelemek için çok önemlidir.

Organik (Doğal) Beslenme Nedir?

Organik besinler tarım ilaçları, kimyasal maddeler ve hormon kullanılmadan elde edilen besin çeşididir. Öte yandan Organik Beslenme Nedir? diye soracak olursanız bu soruya cevabımız; bitki ve hayvan besinlerinden elde edilen ayrıca genetiği de değiştirilmeden doğal şekilde üretilmesi olacaktır. Doğal tarım metotları ile doğaya oldukça az miktarda zarar verilmektedir. Doğal gübreleme sayesinde ise besinlere herhangi bir ilaç kalıntısı bulaşmamaktadır. Bu sayede organik besinler de üretilebilmektedir. Bu yüzden organik besin kullanımı doğaya ve vücudumuza faydalı olan kaynaklar arasında yer almaktadır.

Organik Beslenmenin Vücuda Faydaları

Organik besinler ile beslenmek vücut bakımından oldukça mühim bir konudur. Bu yüzden Organik besinler günlük hayatta insan enerjisini iyi derecede karşılamaktadır. Bunun yanında organik besinler vücut gelişimi, organ ve hormonların doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Herkes tarafından tartışılan ‘’Neden Organik Beslenmeliyiz?’’ sorusunun yanında ‘’Organik besinlerin faydaları nelerdir?’’ sorusu da oldukça merak edilen sorular arasındadır. Bu sorunun cevabını sizlere aşağıda cevapladık.

 • Bol Miktarda Besin İçeriği: Yapılan araştırmalar sonucu organik meyve ve sebzelerde fazla miktarda antioksidan içerdiği saptanmıştır. Bu yüzden organik beslenme kanser ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini minimuma çekmektedir. Bunun yanında bünyesinde çinko ve demir gibi çok sayıda mineral ve vitamin bulunmaktadır.
 • Oldukça Lezzetli: Organik besinler çeşitli besinlerle karşılaştırıldığında diğer besinlere oranla daha lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden çeşitli restaurantlar organik beslenmenin faydalarını referans alarak listelerin en üstüne organik ürünler koymaktadırlar.
 • Radyasyona Maruz Kalmamaktadır: Genel olarak herkes organik besinlerin raf ve reyonlarda hemen çürüyebildiğini fark etmiştir. Bunun sebebi besinlerin radyasyona maruz kalarak raf ömürlerinin uzatılmasıdır. Radyasyon yararlı ve zararlı bakterileri öldürmektedir. Bu sayede besinin de yaşam süresini uzatmaktadır. Organik besinler de dalından koparıldığı gibi satışa sunulmaktadır. Radyasyon gibi zararlı ışınlara maruz kalmamaktadır.
 • Çevreye Zarar Vermemektedir: Organik beslenme ile çevreye verilen zarar en aza indirilmektedir. Organik beslenme sayesinde zararlı ilaçlama ve kimyasal gübreleme gibi metotlar kullanılmamaktadır. Bu sayede toprağın ve besinin yapısı bozulmamaktadır.

Nasıl Organik Beslenebiliriz?

Organik beslenme sağlığımız için oldukça önemlidir. Bu yüzden organik besleme yalnızca organik besinler tüketmek ile mümkün olmamaktadır. Bunun yanında tüketilirken ve pişirme işlemi gerçekleştirilirken yararlanılan malzemelerin de organik olması gerekmektedir. Bu yüzden organik besin için organik tarımın yapılması daha uygundur. Organik hayvan ürünlerinin GDO’lu yemlerle değil doğal alanlarda veya organik tarım arazilerinde beslenmeleri organik beslenme aşamasında önem arz etmektedir. Satın alınan etten yemeğe kadar organik ürünler almak ve bunu alışkanlık haline getirmek organik beslenmenin sağlanmasında en önemli adımlardandır. Ayrıca yemeklerin yapıldığı ürünlerin sağlıklı olması ve alüminyum çeşidi metal geçişleri engellemesi de gerekmektedir.

Organik Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Organik ürünlerin yetkili kuruluşlar aracılığıyla verilmiş sertifikası olması gerekmektedir. Sertifikalı Organik ürünler mevsiminde ve gününde tüketilmelidir. Organik beslenen bir hayvanın sütü, eti, yumurtası ve yoğurdunu tüketmek sağlıklı bir hayata kavuşmamıza yardımcı olmaktadır. İnsan sağlığının her şeyden önde geldiğini düşünürsek toprakta yetişen ürünleri, dalından taptaze düşen meyveleri ve ot ile yaşamını devam ettiren çiftlik hayvanlarının besinlerini tüketmemiz gerekmektedir. Bu doğrultuda Neden Organik Beslenmeliyiz? sorusu önem arz etmektedir. Bu sorunun cevabını sizlere aşağıda derledik.

 • Koyu yeşil sebzeler tüketmek kalp krizi ve felç riskini en aza indirmektedir.
 • Organik besinler insanın bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu yüzden çeşitli organik gıdalar tüketilmesi gerekmektedir.
 • Havuç, domates, lahana ve turunçgiller kadınları meme kanserinden korumaktadır. Bu yüzden bu gıdaların tüketilmesi önemlidir.
 • Omega-3 bakımından zengin balık tüketimi, romatizma, alerji ve kansere karşı insan sağlığını korumaktadır. Bu tip ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Organik Takviyelik Gıdaların Önemi

Doğal ürünlerin neredeyse az olduğu günümüz şartlarında besinlerde renklendirici, koruyucu madde, kimyasal ürün veya kirlilikten dolayı insan sağlığı etkilenmektedir. Gelecek nesillerin sağlığı bir yana günümüz insanlarının sağlığı oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden organik besinler burada önemli rol oynamaktadır.

Her geçen gün değişen beslenme alışkanlıkları ve doğru beslenme niyeti organik takviye edici gıdaları hayatımıza hızlı bir şekilde yer almasına neden olmuştur. Organik takviye edici gıdalar günlük almamız gereken besin değerlerini karşılayamadığımız durumlarda destekleyici olarak dikkat çekmektedir. takviyelik.com olarak besin değerlerinize organik çözümler bulmaktayız. Sitemizde yer alan organik gıda takviyelerimiz organik tarım şartlarına uygun bir şekilde ilaç ve kimyasal madde kullanılmadan üretilmiştir. Ayrıca organik takviyelik gıdalarımız çeşitli rahatsızlıkların tedavisini pozitif yönde ilerlemesini sağlamaktadır.