Omega 3 balık yağının faydaları blog fotoğrafı

Omega 3 Balık Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Balık yağı, diyet amaçlı olarak en sık kullanılan gıda takviyelerinin başında gelir. Balık yağları, Omega 3 bakımından oldukça zengin bir maddedir. Eğer yeterli miktarda yağlı balık yemiyorsanız, balık yağını bir Omega 3 takviyesi olarak tüketmek isteyebilirsiniz. Bu yazıda Omega 3 balık yağının faydalarını ve zararlarını size anlatacağız.

Kalp Sağlığına Faydası Var

Kalp hastalıkları, dünyada en sık rastlanan ölüm nedeni olarak bilinir. Öte yandan yapılan araştırmalar balık yağı tüketen kişilerin kalp hastalıklarına daha az yakalandığını gösteriyor. Balık yağı sayesinde iyi huylu kolesterol yükseltilebilir ve trigiliserid düşürülebilir. Balık yağı, kan basıncının dengelenmesine önemli bir rol oynar. Damarlarda plakların oluşumuna engel olur ve böylelikle damar tıkanıklığı gibi sorunlar görülmez.

Mental Rahatsızlıkları Önler

Beynin yaklaşık yüzde 60’ı yağdan oluşur ve bu yağın çoğu da Omega 3’ten oluşur. Dolayısıyla sinir sisteminin düzgün çalışabilmesi için Omega 3 çok önemlidir. Öte yandan kanında düşük Omega 3 oranına sahip kişilerde daha fazla mental rahatsızlık görülür. Yapılan araştırmalar, düzenli balık yağı tüketiminin mental rahatsızlıklara iyi geldiğini kanıtlar.

Kilo Vermenize Destek Olabilir

Obezite, vücut kitle endeksinin 30’dan yüksek olması durumunda görülen bir rahatsızlıktır. Öte yandan tüm yetişkinlerin yüzde 30’u fazla kilolu ve yüzde 13’ü de obezdir. Bu rakamlar, ABD gibi yüksek gelire sahip ülkelerde çok daha yüksektir. Obezite rahatsızlığı; kalp hastalığı ve diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riskini de artırabilir. Balık yağı takviyeleri, zayıflamanızı sağlayabilir ve obez kişilerde kalp krizi riskini azaltabilir. Üstelik balık yağı, diyet ve sporla beraber kullanılınca kilo vermenize de yardımcı olur.

Omega 3 Balık Yağı Takviyelik Önerilerimiz

Göz Sağlığınızı Destekleyebilir

Tıpkı beyniniz gibi gözleriniz de Omega 3 yağlarına muhtaçtır. Yapılan araştırmalar yeterli miktarda Omega 3 tüketmeyen kişilerde göz rahatsızlıklarının daha fazla görüldüğünü tespit etmiştir. Gözler, yaşlandıkça eski etkinliğini kaybedebilir fakat balık ve balık yağı takviyesi tüketmek bu durumu geciktirmekte size faydalı olabilir.

Balık Yağı Sayesinde İltihaplanmayı Azaltabilirsiniz

İltihaplanma, vücudunuzun bağışıklık sisteminin enfeksiyon ile mücadele ettiğini ve yaraları tedavi ettiğini gösteren bir işarettir. Öte yandan kronik iltihaplanmalar; kalp hastalığı, şeker hastalığı, depresyon ve obezite gibi birçok hastalığın habercisi olabilir. Balık yağının iltihaplanmayı önleyici özelliğinden dolayı bu yağ, kronik iltihaplanmaların azaltılmasında tercih edilir. Öte yandan balık yağı takviyeleri; eklem ağrısı, seğirmesi ve diğer rahatsızlıklara da iyi gelmesi ile bilinir.

Deri Sağlığınızı Muhafaza Etmede Faydalıdır

Deriniz, vücudunuzdaki en büyük organlardan biri olarak da nitelendirilebilir ve Omega 3 bakımından da oldukça zengin bir yapıdadır. Deri sağlığı, yaşlandıkça bozulur. Bu durum özellikle geç yaşta ve güneşe çıkma sonrasında görülür. Dermatit ve benzeri deri rahatsızlıklarından korunabilmek için balık yağı takviyelerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Balık Yağı Fazla Tüketilince Kan Şekeri Yükselir

Yüksek miktarda balık yağı tüketmek, özellikle diyabet hastalarında kan şekerini önemli oranda artırabilir. Yüksek dozlarda balık yağı tüketmek, glikoz üretiminin artmasına neden olur ve bu durumda uzun vadeli kan şekeri yükselir. Yapılan bir araştırmada günlük 8 gram balık yağı tüketen tip 2 diyabet hastalarında 8 hafta sonunda kan şekeri yüzde 22 arttı.

Balık Yağının Fazla Tüketilmesi Durumunda Kanama Görülebilir

Diş eti kanaması ve burun kanaması, fazla balık yağı tüketiminin en önemli işaretleridir. Yapılan bir araştırmada 56 kişiye dört hafta boyunca günlük 640 mg balık yağı verildi. Araştırmanın sonucunda bu kişilerde kan pıhtılaşmasının azaldığı tespit edildi. İşte bu nedenle ameliyat ve diğer önemli operasyonlardan önce balık yağı tüketiminin azaltılması tavsiye edilir.

Aşırı Balık Yağı Tüketimi ve Düşük Kan Basıncı

Balık yağı takviyeleri genel olarak kan basıncını düşürmesi ile ün yapmıştır. Yapılan araştırmaların birçoğu, yüksek kan basıncı problemi olanlara balık yağının iyi geldiğini kanıtlıyor. Öte yandan düşük kan basıncına sahip kişilerde balık yağı tüketimi gerçekten önemli bir probleme dönüşebiliyor. Ayrıca yüksek tansiyon hastasıysanız, balık yağı takviyelerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Balık Yağı ve İshal İlişkisi

İshal, balık yağının en yaygın yan etkilerinden biri olarak bilinir. Bu durum, özellikle balık yağının aşırı tüketiminde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar da balık yağının şişkinlik ve ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olduğunu kanıtlıyor. Balık yağının yanı sıra diğer Omega 3 takviyeleri de ishale neden olabilmektedir. Eğer balık yağı tüketirken ishal olduysanız, balık yağı takviyesini yemekle beraber tükettiğinizden emin olun. Öte yandan balık yağının dozunu da düşürebilirsiniz.

Balık Yağı Reflüye Neden Olabilir

Balık yağının kalbe birçok faydası olsa da birçok kişi balık yağı tükettikten sonra göğüste ağrılı bir yanma hissi duyduklarını da belirtti. Balık yağının aşırı tüketimi sonucu görülen reflünün diğer belirtileri de geğirme, mide bulantısı ve mide rahatsızlığı olarak dikkat çekiyor. Balık yağını normal dozlarda ve yemeklerle birlikte tüketmek, semptomların kaybolmasına yardımcı olur.