Omega 3 Eksikliği Nedir? Belirtilerini Nasıl Anlarız? Blog Fotoğrafı

Omega 3 Eksikliği Nedir? Belirtilerini Nasıl Anlarız?

Omega 3, hücre zarı için oldukça önem taşıyan bir yağdır. Öte yandan vücudumuz sinyalleme molekülleri olan eikosanoidleri üretmek için Omega 3’e ihtiyaç duyar. Böylelikle vücutta başta bağışıklık ve sinir sistemleri olmak üzere birçok sistemin iyi çalışması sağlanır. Omega 3, çoklu doymamış yağ asitlerinden biri olarak bilinir. İyi bir Omega 3 kaynağının Omega 3’ün alt tipleri olan EPA, DHA ve ALA’yı bol miktarda içermesi gerekir. Omega 3 eksikliğine sahip olmanız demek, yeterince Omega 3 tüketmediğinizi gösterir. Bu durum sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu içerikte Omega 3 eksikliğine ve olası belirtilerine değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Cilt Tahrişi ve Kuruluğu

Eğer vücudunuz Omega 3 eksikliği çekiyorsa, bunu fark edeceğiniz ilk yerlerden biri derinizdir. Örneğin duyarlı, kuru ve bol akneli bir cilt, Omega 3 eksikliğinin belirtisi olabilir. Omega 3 yağları, derinin bütünlüğünü koruyarak derideki nemin muhafaza edilmesini sağlar ve deride çatlakların ve kurulukların görülmesi önlenir. Yapılan bir araştırma, 2,5 ml’lik keten tohumu gıda takviyesinin Omega 3 eksikliğini gidermede etkinliğini ortaya koymuştur. Öte yandan göreceli olarak aknenin bazı insanlarda daha fazla olması, Omega 3 eksikliğinin bir sonucu olabilir. Yapılan birçok araştırma ise düzenli olarak Omega 3 takviyesi kullanmanın deride akne ve iltihap oluşumunu engellediğini gösteriyor. Kısacası Omega 3, deri sağlığı için gerçekten önemlidir.

Omega 3 Takviyelik Gıdalar Hakkında Size Önerilerimiz

Depresyon

Omega 3 yağları, beynin en önemli yapı taşlarından biri olarak bilinir. Ayrıca Omega 3, nöroprotektif ve antiinflamatuar etkisi ile de dikkat çeker. Öte yandan Omega 3’ün bipolar, Alzheimer ve bunama bilişsel rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Yapılan birçok çalışma, düşük omega 3 miktarının depresyona neden olduğuna dair kanıtlar bulmuştur. Bilişsel rahatsızlıkların gelişiminde birçok faktör etkili olsa da Omega 3 bakımından zengin bir diyet, mental rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor. Üstelik hayvanlarda yapılan çalışmalar da depresyona yakalanma riskinin azaldığını doğruluyor. Depresyon için Omega 3 takviyesi almadan önce mutlaka bir doktora danışın ve doktordan aldığınız talimatlar doğrultusunda Omega 3 takviyesi kullanın.

Kuru Gözler

Omega 3 yağları, göz sağlığının korunmasında büyük öneme sahiptir. Omega 3, özellikle göz neminin korunması ve hatta göz yaşı üretiminde ihtiyaç duyulan bir maddedir. İşte bu nedenle birçok doktor, kuru göz sendromunu tedavi edebilmek için Omega 3 gıda takviyelerini reçete eder. Göz kuruluğunun genel belirtileri, gözde rahatsızlık ve görme bozukluğu olarak ifade edilebilir. Eğer göz kuruluğu yaşıyorsanız, bu durum diyetinizde Omega 3 eksikliği olduğu manasına gelebilir. Bunun yanı sıra göz kuruluğunun nedeni diğer birçok sağlık durumu olabilir. İşte bu nedenle göz kuruluğunun tam nedenini öğrenebilmek için bir doktora danışmalı ve sonrasında duruma göre Omega 3 takviyesi tüketmelisiniz.

Eklem Ağrısı ve Sertliği

Yaşınız ilerledikçe eklem ağrısı ve sertliği yaşamanız son derece doğal bir durumdur. Bu durum kemikleri örten kıkırdak yapısının zamanla aşınması sonucu oluşan kireçlenme adı verilen olayın sonucu olabilir. Öte yandan bu durum, romatit artit adı verilen bir otoimmün hastalığının da belirtisi olabilir. Omega 3 takviyesi tüketmenin eklem ağrısını giderdiği ve kavrama gücünü artırdığı yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Öte yandan Omega 3 takviyelerinin romatit artit ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların etkisini azalttığı da bilinmektedir. Eğer eklem ağrısı veya sertliği çekiyorsanız, bu durum, Omega 3 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey teşhis için doktorunuza danışmak olacaktır.

Saçlardaki Değişiklikler

Omega 3, derideki nemi korumaya yardımcı olduğu gibi saç sağlığınızı korumanızda da size faydalı olacaktır. Saç dokusu, yoğunluğu ve bütünlüğündeki değişiklikler; Omega 3 eksikliğinin önemli bir belirtisi olabilir. 120 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, Omega 3 takviyesi kullanan kadınların Omega 6 takviyesi kullananlara göre daha az saç dökülmesi ve benzeri sorunları yaşadığını ortaya koymuştur. Hayvanlar üzerinde yapılan başka bir araştırma ise bol miktarda Omega 3 tüketiminin hayvanlar için de oldukça faydalı olduğunu kanıtladı. Eğer saç dökülmesi, incelmesi veya seyrelmesi gibi bir problem yaşıyorsanız, bu durumun kaynağı Omega 3 eksikliği olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışıp sonrasında Omega 3 takviyesi alabilirsiniz.

Omega 3 Eksikliğinden Nasıl Emin Olunur?

Sağlık uzmanlarının Omega 3 eksikliği için düzenli tarama yapması, oldukça nadir bir durumdur. Omega 3 eksikliğini tespit etmek için standart bir yöntem yoktur fakat gerekli durumlarda Omega 3 eksikliğini saptamak için bazı yollar mevcuttur. Öncelikle hastanede kanınız alınabilir ve kanınızdaki Omega 3 miktarına bakılabilir. Omeg 3 eksikliği, kan yağına veya kan plazmasına bakılarak tespit edilebilir. Öte yandan birçok batı ülkesinde kişiler doymuş yağ bakımından zengin ve doymamış yağ bakımından fakir besinlerle beslenir. Sıkça doymuş yağ içeren besinlerle beslenen bir ülkede Oemga 3 eksikliği daha yaygındır. Bolca balık ve deniz ürünü tüketilen ülkelerde Omega 3 eksikliği daha az bir yaygın bir sorundur.