Protein Tozu Nedir Blog Fotoğrafı

Protein Tozu Nedir?

1950 yıllarında, vücut geliştirme sporcusu olan Irvin P. Johnson tarafından ilk defa ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaç, sporcuların kolay emilen gıdalara ihtiyaç duyulması ile doğmuştur.

Protein tozu içeriğinde peynir altı suyu proteini bulunmaktadır. Peynir altı suyu proteini en sık kullanılan protein çeşitlerinden biridir.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Üç yaygın olan peynir altı suyu, soya ve kazein proteinidir. Peynir altı suyu en yaygın kullanılır, çünkü suda çözünür bir süt proteinidir.

Protein tozu çeşitleri;

 • Whey Protein
 • Bitkisel Protein
 • İzole Protein
 • Et Protein
 • Kompleks Protein

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

 • Büyürken. Bir gencin antrenmanlarını beslemek için daha fazla proteine ​​ihtiyacı vardır. Çünkü vücutları hala büyümektedir ve genel olarak daha fazla protein kullanır.
 • Bir program başlattığınızda. Eğer vücut geliştirme ve kas inşa etmeye isteğiniz ve çabanız varsa, normal protein ihtiyacınızın üstünde bir protein tüketmeniz gerekir. Bu konuda bize protein tozuyardımcı olabilir.
 • Egzersizlerinizi güçlendirirken. Eğer normal rutininizden daha fazla egzersiz, antrenman yapmaya karar verdiyseniz, vücudunuz daha fazla proteine ihtiyaç duyar.
 • Bir yaralanmadan iyileşirken. Spor yaparken sakatlanan sporcular, iyileşme sürecini hızlandırmak ve bu sürece yardımcı olmak için çoğunlukla vücut daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyar.
 • Vegan olurken. Vegan veya vejeteryan bir yaşam tarzını benimseyen kişiler, et, tavuk ve balık ve bazen de süt ürünleri ve yumurta gibi bir dizi ortak protein kaynağını diyetlerinden çıkarırlar. Protein ihtiyacını karşılamak için ise bitkisel kaynaklı protein tozları bu konuda yardımcı olabilir.

Bütün bu sebepler diyet listenizde ki protein oranını artırmanız için geçerli sebeplerdir. Protein oranını artırmak isteyen kişiler için protein tozları bu konuda kişiye pratiklik sağlar.

Bu hedeflere ulaşmak için o kadar fazla protein gerekmiyor. Çoğu insan zaten günlük kalorilerinin yaklaşık %15’ini proteinden alıyor. Çalışmalar, yarım kilo kas oluşturmak için vücudun günde 10 ila 14 gram daha proteine ​​ihtiyacı olduğunu açıklıyor.

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Aşağıda günlük öneriler, maddelemiştir.

 • Ortalama bir yetişkinin günde vücut ağırlığının kilogramı başına 0.8 gram proteine ​​ihtiyacı vardır.
 • Rekreasyonel atletizmde yer alanların her kilogram vücut ağırlığı için 1.1 ila 1.4 gram proteine ​​ihtiyacı vardır.
 • Rekabetçi sporcuların 1.2 ila 1.4 grama ihtiyacı vardır ve ultra dayanıklılık sporlarında yer alanların kilogram ağırlık başına 2.0 g’a kadar ihtiyacı olabilir.
 • Kas kütlesi geliştiren sporcuların günde kilogram başına 1.5 ila 2.0 gram ihtiyacı vardır.

Kas kütlesi oluşturmak isteyen yetişkin bir sporcu olduğunuzu ve yaklaşık 75 kilogram ağırlığınız, 165 cm boyunuzun olduğunu varsayalım. Günde ihtiyacınız olan en fazla protein 150 gramdır. 

Protein genç sporcular için de önemlidir. Gençler için kilogram yerine kilo vücut ağırlığına dayanmaktadır.

Ortalama bir gencin her gün vücut ağırlığının kilogramı başına 0,4 ila 0,5 gram proteine ​​ihtiyacı vardır. Genç sporcular daha fazlasına ihtiyaç duyuyor. Günde 0,5 ila 0,8 gram arası protein yeterli olacaktır.

Aşırı protein böbrekler için zor olabilir. Su kaybına da neden olabilir. Bu risklerden kaçınmak için, çocuğunuzun günlük diyetlerinde yüksek proteinli gıdalardan aldığından emin olun.

Protein alımınızı hesaplar ve atletik ihtiyaçlarınız için yeterince almadığınızı düşünüyorsanız (protein alımının çok düşük olduğuna dair bazı belirtiler: alışılmadık şekilde yorgunsunuz, ağırlık kaldırırken veya başka yorucu aktiviteler yaparken kendinizi zayıf hissediyorsunuz veya iyileşemiyorsunuz.) performansınızı artırmanıza yardımcı olması için protein tozlarını en iyi nasıl kullanabilirsiniz?

İlk olarak, bir antrenmandan hemen sonra protein tozları almanızı söyleyen geleneksel mantığı görmezden gelin. “Egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında vücudunuzun ihtiyacı olan şey karbonhidrattır. Bunlar vücudunuzun yakıt olarak kullandığı ve kaslarınızın çalıştığı şeylerdir. “Evet, protein bir antrenmandan sonra iyileşme için de önemlidir, ancak araştırmalar bu noktada vücudun 4-1 veya 5-1 karbonhidrat / protein oranına sahip yakıta ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Çoğu protein tozu, kepçe başına en az 20 gram protein içerdiğinden, uygun besin oranını elde etmek için yaklaşık 80 gram karbonhidrat gerekir!