sac-dokulmesine-iyi-gelen-yaglar-blog-fotografi

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar

Saçın güzel görünümü, günlük ve sosyal hayatta kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Temiz ve bakımlı saçlar kişinin kendine olan öz güvenini arttırarak gün içerisinde pozitif enerji elde etmeye yardımcı olmaktadır. Temiz ve bakımlı bir saç için sadece şampuanlara ihtiyaç yoktur. Örneğin çeşitli doğal yağlar da saçların bakımlı olmasına yardımcı olabilir. Doğal yağlar, saçların dökülmesini engellemesi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden saç dökülmesini durdurmak için doğal yağlardan yararlanabilirsiniz. Böylece hem saçlarınız doğal bir görünüme kavuşur hem de temiz bir hal alır.

Saç Dökülmesine Genel Bir Bakış

Saç-dokulmesi

Bir saç teli, 4 ila 6 yıl saç derisinde kalabilmektedir. Yetişkin bir insanda 100-150 adet saç dökülmesi uzmanlar tarafından normal olarak karşılanmaktadır. Saç dökülmesi yetişkin bir insanda 2 ay sürebilmektedir. Bu saç dökülmesinin süresi 2 ayı geçerse en kısa zamanda bir uzmana başvurmak gerekebilir. Peki saç dökülmesine neden olan faktörler nelerdir? Bu nedenler; hormonel, besinsel faktörler, genetik faktörler, çeşitli hastalıklar, ilaçlar ve stres olarak sıralanabilmektedir. Bu nedenleri ortadan kaldırabilmek için de çeşitli uygulamalar yapılmalıdır. Bu uygulamalar;

  • Düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermek,
  • İyi ve düzenli bir uyku programı oluşturmak,
  • Stresten uzak durulmalı,
  • Çeşitli vitaminler alınmalı,
  • Sigara ve alkol kullanımı azaltılmalı,
  • Bilinçsiz bir şekilde uygulanan maske ve karışımlar kullanılmamalıdır.

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar bir çeşit takviyelik rolü oynamaktadır. Bu yüzden insan saç sağlığı için oldukça önemlidir. Bu yağlar; Badem Yağı, Lavanta Yağ, Hint Yağı, Argan Yağı, Biberiye Yağı gibi yağlardır. Genel anlamda bahsetmek gerekirse;

Lavanta Yağı

lavanta-yagi

Güzel kokmasının yanında kırık saç uçlarını da onarması ile oldukça dikkat çekmektedir. Lavanta yağı kafa derisini nemlendirir, saç büyümesine yardımcı olur, kepek oluşumunu azaltır ve özellikle kıvırcık saçlar için doğal saç kremi etkisi göstermektedir.

Lavanta yağının saça uygulanması oldukça kolay bir işlemdir. Saç derisini iyi bir şekilde temizleyen lavanta yağı, ilk başta masaj yapılarak saç derisine iyice yedirilmektedir. Sonrasında saçınızı 10 dakika kadar suda bekletmeniz gerekir. Bekleme süresinin devamında ise yıkama işlemi uygulanmalıdır. Diğer bir yöntem ise gece yatmadan önce lavanta yağını direkt olarak saça uygulanmasıdır. Lavanta yağını saça uyguladıktan sonra havlu ile saç sarmalanmalıdır. Uyuyup uyandıktan sonra isteğe göre saç yıkanabilir ya da yıkanmayabilir.

Badem-yagi

Badem Yağı

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar kategorisinde badem yağı önemli bir rol oynamaktadır. Çeşitli etkenler vücudun gereksinim duyduğu magnezyum oranını azalttığı için saç dökülmelerine neden olmaktadır. Badem yağı bünyesinde çokça magnezyum bulundurmaktadır. Bu durum karşısında badem yağı saç dökülmelerine karşı azaltıcı bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Badem yağı saça iki şekilde uygulanmaktadır. Birincisi duştan önce ikincisi ise duştan sonradır. Duştan önce; 2-3 yemek kaşığı badem yağı saç diplerine iyi bir şekilde uygulanır. Bir bone sayesinde saçlar iyice kapatılmalıdır. Minimum 1 saat saç bu şekilde bekletilmeli ve şampuan yardımıyla yağdan arındırılmalıdır. Duştan sonra ise saç telleri nemliyken 3-5 damla badem yağı saç uçlarına uygulanmalıdır. Durulamaya gerek kalmadan sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Argan Yağı

argan-yagi

Argan yağı, Akdeniz iklimi bitkisidir. Cilde ve saça önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Argan yağı bünyesinde omega özleri barındırmaktadır. Bu yüzden saçın üzerindeki etkisi oldukça şiddetlidir. Omega-3, 6 ve 9’un yanında E vitamini ile hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Kısacası Argan yağı ile saç dökülmesinin önüne kolayca geçilebilmektedir. Aynı zamanda saç dökülmesinin yanında kepek sorununun da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Ayrıca saç diplerini besleyerek derinin rahatlamasında önemli bir rol oynamaktadır.

Argan yağı saça uygulanacağı zaman saç kesinlikle yıkanmalıdır. Saçın değil kafa derisinin ıslanacağı miktarda Argan yağı uygulanmalıdır. Sonrasında kafa derisine masaj yapılarak havlu yardımı ile iyi bir şekilde örtülmelidir. Minimum 25-30 dakika sonra da saç yıkanmalıdır. Bunların yanında Argan yağı sayesinde saçtaki elektriklenmeler ve kabarmalar giderilmektedir. Ayrıca hacim ve güçlülük vermek açısından da oldukça etkilidir. Saçları ağırlaştırmayacak bir şekilde bakım etkisi göstermesinin yanında saçınıza canlı ve parlak bir görünüm kazandırmaktadır.

Hint Yağı

hint-yagi

Saç dökülmesinde takviyelik olarak bilinen Hint yağı, saç dökülmesine iyi gelen yağlar kategorisinde ilk beş sırada yerini almaktadır. Hint yağı, özellikle saç dökülmesi konusunda en önemli etkiyi gösteren yağlar arasında yer almaktadır. Saç dökülmesi her insanın başına gelebilecek problemlerden biridir. Bu yüzden alternatif metotlardan biri olan Hint yağı, besleyici ve onarıcı özelliği sayesinde saç dökülmesini büyük ölçüde yok etmektedir.

Hint yağı, saça kökten başlayarak uca doğru uygulanmaktadır. Fakat Hint yağı saça fazla miktarda uygulanmamalıdır. Yoksa saçın yağdan arındırılması sürecinde sıkıntılar ortaya çıkabilir. 15-20 dakika boyunca Hint yağı saçta kalmalıdır. Sonrasında ise sıcak su ile temizlenmelidir. Bu işlemden sonra saç havlu ile hafif bir şekilde kurulanmalıdır.

Hint yağı yardımı ile saçın dökülmesini engellemek istiyorsanız 1 ay boyunca haftada iki kere saça uygulamanız yeterli olacaktır. Sadece saçı canlandırmak ve parlaklık kazandırmak için ise haftada 1 kere uygulanması yeterli olacaktır. Eğer yıpranan saç uçları ve kırıklar için kullanılacak ise haftada 3 kere uygulanmalı ve gece havlu yardımı ile geçirilmelidir.

Biberiye Yağı

biberiye

Biberiye yağı saç dökülmesine iyi gelen yağlar açısından oldukça önemlidir. Takviyelik görevi üstlenen bu yağ çeşidi, bünyesinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde saçı beslemektedir. Bunun yanında saç dökülmesinde de oldukça etkilidir. Özellikle biberiye yağının etkisi, saç diplerine masaj yardımı ile uygulandığında daha çok anlaşılmaktadır. Bu yüzden saç dökülmesi hususunda oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Biberiye yağı saçlara masaj yardımı ile uygulanmaktadır. Bunun yanında şampuan ile karıştırılarak da kullanılabilir. Eğer şampuan ile kullanılacak ise bir şişe şampuana 20 damla biberiye yağı eklenmelidir. Bunun yanında avokado yağı, badem yağı ve zeytin yağı ile de karıştırılabilir maske şeklinde de kullanılabilmektedir.

Saç bakımı kategorimizde yer alan ürünlere hem göz atarak saçlarınızı besleyecek ve onaracak takviyelere kaçırılmayacak avantajlarla sahip olabilirsiniz!

Saçları Besleyen Yağların Kullanımında Merak Edilenler

Yağ kullanımı saç dökülmesini tek başına engelleyebilir mi?

Yukarıda bahsettiğimiz birçok yağ tek başına da etkili olabilmektedir. İsteğe bağlı olarak doğal yağlar şampuan içine de karıştırılabilir. Bu sayede hem iki şekilde etkisini görülebilir hem de deneme yanılma yolu ile daha sağlam sonuçlara varabilirsiniz.

Yağ kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

Saçlarınız için doğal yağlar kullanırken üç ana etmene dikkat etmelisiniz. Bunlar; saç yağı kullandıktan sonra saç taramak, yağın saatlerce saçta kalması ve saçı topuz ya da at kuyruğu ile bağlanmasıdır. Bu etkenlere dikkat ettiğinizde saç dökülme probleminizi kısa süre içerisinde çözebilirsiniz.

Saç dökülmesi iyi gelen ek gıdalar var mıdır?

Evet vardır. Bunlar; ıspanak, yoğurt, badem, yağsız kırmızı et, nar, havuç, yer fıstığı, yumurta, somon, patates, avokado, tam tahıllar, tavuk eti, Hindistan cevizi, biotin, keratin ve kabak çekirdeğidir. Bu gibi saçın gelişimini ve dökülmesini engelleyen ek gıdalar tüketildiğinde saç sağlığınızı korumuş olursunuz.