Şekersiz Protein tozu blog fotoğrafı

Şekersiz Protein Tozu Nedir?

Teknik olarak, bir marka şeker kamışı gibi ilave şeker içermediği sürece protein tozunu şekersiz olarak adlandırabilir; ancak şekersiz protein tozu tanımımız, bunların her türlü tatlandırıcı içermemesidir.

Şekerin yanı sıra, çok az kalori içeren veya hiç içermeyen besleyici olmayan veya düşük kalorili başka tatlandırıcılar da vardır. Örneğin, besleyici olmayan doğal tatlandırıcılar, bitkilerden gelen ve kalori içermeyen keşiş meyvesi ve stevyayı içerir. Markalar ayrıca sıfır kalorili yapay tatlandırıcılar da kullanabilir.

Neden Şekersiz Protein Tozu Kullanmalısınız?

Birinin şekersiz bir protein tozu istemesinin birçok nedeni vardır. Her durumda protein tozunun ekstra tatlılığının tarifinize müdahale etmesini istemezsiniz. Çoğu insan, protein tozunu meyve veya tozla karıştırdıkları her şeyi doğal olarak tatlandıran diğer maddelerle karıştırıyor, böylece ilave tatlandırıcılara ihtiyaç duymuyorlar.

Şekersiz protein tozu aramanızın bir başka nedeni de stevia, keşiş meyve özü, yapay tatlandırıcılar veya şeker alkolleri gibi besleyici olmayan tatlandırıcıların tadını beğenmemenizdir.

Diyetinizden çıkarmak istediğiniz şeker ve tatlandırıcı alternatiflerinin sizin için kötü olduğunu duymuşsunuzdur. İnsanlar şeker ve tatlandırıcı alternatiflerini hep birlikte sınırlamaya çalışıyorlar ve şeker ihtiyaçlarını taze meyveler gibi besin ve lif içeren bütün gıdalardan almayı tercih ediyorlar.

Gerçek Şekersiz Protein Tozları Nasıl Satın Alınır?

Ön etikette “şekersiz” ibaresini damgalayabilirken, etikette besleyici olmayan tatlandırıcı bulunmadığından emin olmak için her zaman malzemeleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Üreticiler hala “şekersiz” veya “şeker eklenmemiş” olduğunu iddia edebilir ve karışımlarında yapay tatlandırıcılar kullanabilir. Marka adının yanında “Stevia Free” yi görseniz de bu genellikle bir üreticinin başka bir doğal şeker alternatifi kullandığının bir işareti olabilir. İster bir protein tozu uzmanı olun, ister ilk kez alıcı olun, sayısız seçenek ve etiket hilesi karşısında şaşkın ve kafanızın karışması muhtemeldir. 

Daha kısa içerik listelerine sahip daha basit protein tozlarıyla gitmek en doğrusu olacaktır. Bazı tozların 1-3 gram şeker listelediğini görebilirsiniz. Bunlar, protein kaynağından doğal olarak oluşan şekerlerdir. Bu gram şekerlerin hiçbiri ilave tatlandırıcılardan değildir.

Diyet tercihlerinize göre seçenekler, bitki bazlı, vegan ve süt proteinidir.

Size yapmadan önce, çoğu peynir altı suyu dünyadaki en iştah açıcı şey değildir. Tam yağlı sütten ilk ayrıldığında, peynir altı suyu biraz acı, hastalıklı soluk, yapışkan bir sıvıdır.

Peynir altı suyu kötü işlenmiş ve yakılmışsa bu daha da kötüdür ki bu sık sık olur. Ne zaman peynir altı suyu ısınmış olur “biraz acı” tat büyük ölçüde güçlendirilmiş olduğunu. Benzer durumlar, kazein ve bitki bazlı protein tozlarında da ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, durumu düzeltmek için üreticiler boyalar ve aromalar dahil her türlü katkı maddesini kullanıyor. Çoğunlukla çok çeşitli tatlandırıcılara güvenirler.

Ancak büyük olasılıkla, protein tozunuzla her türlü şekeri yutmamanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Bunun yerine şekersiz bir protein tozu tercih etmelisiniz.

Neden Şekersiz Protein Tozu? ‘’Şeker Sorunu’’

Protein tozunuzda şekerden neden kaçınmalısınız? Birincisi, o protein tozunu alma şansınız oldukça yüksek isteyeceğiniz için. İkincisi de şeker aramıyorsunuz ve iyi bir protein. Çoğu protein tozunun kalorisi zaten oldukça yüksektir ve ihtiyacınız olan yakıta sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Ancak herhangi bir beklenmedik şeker, teraziyi (kelimenin tam anlamıyla) kolayca değiştirebilir ve gün için amaçladığınız kaloriden fazlasını almanızı sağlayabilir. Yine de proteininizdeki potansiyel şeker hasarı bundan daha da derindir.

Hızla emilen bir karbonhidrat olan şeker, kan şekeri seviyenizin çarpıcı biçimde yükselmesine neden olur. Buna yanıt olarak vücudunuz, gitmeleri gereken yerde serbestçe yüzen besinleri almaktan sorumlu olan bir depolama hormonu olan insülin salgılar. Ve insülin işinde çok iyidir.

İnsülin seviyeleri yükseldiğinde, tüm bu şeker hücreleriniz tarafından hızla yenir. Bu da sizi düşük kan şekeri ve eşit derecede düşük enerji ile bırakır. Bu durum aynı zamanda, normale dönmek için çaresiz bir çaba içinde daha hızlı şeker istemenize neden olur. Ancak bu insülin, vücudunuzun kanınızda bulunan veya bulunmayan serbest yağları depolamasına da neden olur, bu da aktif olarak fitness hedeflerinize karşı çalışabileceği anlamına gelir.

En İyi Şekersiz Protein Tozu?

Ancak “şekersiz protein tozu” otomatik olarak daha iyi bir seçim değildir. Çoğu zaman, şirketler, şekerle ilişkili riskler olmadan tatlı bir son ürüne sahip olmak isterler. Bu yüzden yapay tatlandırıcılar kullanıyorlar.

Bu kategoriye giren ve her biri bir dizi endişeyle gelen birkaç farklı kimyasal vardır. Yapay tatlandırıcılar, obezite, diyabet ve hatta bazı kanser türlerinde artışla ilişkilendirilmiştir. Bu yan etkilerin meydana geldiği mekanizma tam olarak anlaşılmasa da bu maddelerin insan sindirim sisteminde doğal olarak yaşayan bakterilerin sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceği açıktır. Bu böcekleri manipüle etmek, hormon profilinizi, bağışıklık tepkinizi ve hatta metabolizmanızı daha iyi veya daha kötü için dramatik bir şekilde değiştirebilir.

O halde en iyi seçenek, doğal olarak şekersiz bir protein tozu seçmek olacaktır. Yapay tatlandırıcılara dayanmayan bir tane.

Bir protein tozu uygun şekilde hazırlanır ve işlenirse, üreticiler tarafından yapılan herhangi bir olası hatayı kapatmak için hiçbir katkı maddesine gerek yoktur.