Whey Proteini Blog Fotoğrafı

Whey Proteini Nedir ve Nelerde Bulunur ?

Peynir altı suyu olarak da bilinen whey proteini, peynir üretimi sırasında ayrılan sütün sıvı kısmı olan peynir altı suyundan izole edilen bir protein karışımıdır.

Süt aslında iki ana protein türü içerir: kazein (% 80) ve peynir altı suyu (% 20).

Whey, sütün sulu kısmında bulunur. Peynir üretilirken sütün yağlı kısımları pıhtılaşır ve peynir altı suyu yan ürün olarak ondan ayrışır Peynir altı suyu proteininin tadı çok iyi değildir, bu yüzden genellikle aromalıdır. Çikolata, vanilya ve çilek aromalı tozlar tercih edilen çeşitler arasındadır.

Bazı ürünler rafine şeker gibi sağlıksız katkı maddelerine sahip olabileceğinden, içerik listesini okumak önemlidir.

Peynir altı suyu proteini almak, günlük alımınızın üzerine protein eklemenin uygun bir yoludur. Bu, vücut geliştiriciler ve spor salonunda fazlaca vakit geçirenler ile kilo vermesi gereken veya diyetlerinde protein eksikliği olan kişiler için önemli olabilir. Çoğu aromalı peynir altı suyu proteini de oldukça lezzetlidir ve smoothieler gibi sağlıklı tariflere inanılmaz bir tat katmak için kullanılabilir.

Peynir altı suyu genellikle iyi tolere edilir, ancak laktoz intoleransı olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

Whey Protein Takviyeleri, BCAA Alımınızı Arttırmaya Yardımcı Olabilir

Proteinler, insan vücudunun temel yapı taşlarıdır. Tendonlar, organlar ve derinin yanı sıra hormonlar, enzimler için büyük öneme sahiptir.

Proteinler ayrıca kaslarınızın da yapı taşlarıdır. Bazı amino asitler vücudunuzun hücreleri tarafından üretilirken, diğerleri yediğiniz gıdalardan sağlanır. Gıdalardan almanız gerekenlere esansiyel amino asitler denir.

Dokuz temel amino asidi sağlayan proteinler en iyisidir ve peynir altı suyu proteini bunlarla yüklüdür. Lösin gibi önemli dallı zincirli amino asitlerde (BCAA’lar) özellikle yüksektir ve ayrıca yüksek miktarda sistein

Araştırmalar, lösinin en anabolik (büyümeyi destekleyen) amino asit olduğunu ve sisteinin hücresel antioksidan glutatyon düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Whey Proteini Türleri: Konsantre, İzolat ve Hidrolizat

Whey proteini çeşitleri; konsantre, izolat ve hidrolizat olarak bulunmaktadır. Farkları ise işlenme şekillerindeki değişikliklerindendir.

Konsantre: Yaklaşık% 70–80 protein; biraz laktoz (süt şekeri) ve yağ içerir ve en iyi tada sahiptir.

İzole: % 90 protein veya daha yüksek; daha az laktoz ve yağ içerir ve peynir altı suyu protein konsantresinde bulunan yararlı besinlerin çoğundan yoksundur.

Hidrolizat: Hidrolize peynir altı suyu olarak da bilinen bu tür, daha hızlı emilir. İzolata göre insülin seviyelerinde% 28-43 daha fazla artışa neden olur

Sizin İçin Tavsiye Ettiğimiz Whey Protein Ürünlerl;

Whey Proteini Kas Kütlesini Nasıl Arttırır?

Whey protein takviyelerinin en iyi bilinen kullanımı, kas kütlesini ve gücünü artırmak içindir.

Peynir altı suyu proteini sporcular, vücut geliştiriciler, fitness modelleri ve spor salonunda performanslarını iyileştirmek isteyen insanlar arasında popülerdir.

Whey proteininin kas / güç kazanımını artırma yolları şunları içerir:

  • Yapı taşları: Artmış kas büyümesi için yapı taşları görevi gören protein ve amino asitler sağlar.
  • Hormonlar: İnsülin gibi kas büyümesini uyarabilen anabolik hormonların salınımını artırır.
  • Lösin: Moleküler ve genetik düzeyde kas protein sentezini uyardığı bilinen amino asit lösin bakımından yüksektir.
  • Hızlı emilim: Peynir altı suyu proteini, diğer protein türlerine kıyasla çok hızlı emilir ve kullanılır.

Whey proteininin, antrenmandan hemen önce, sonra veya egzersiz sırasında tüketildiğinde kas büyümesini artırmada özellikle etkili olduğu gösterilmiştir. Kas protein sentezi genellikle antrenmandan sonraki süre içinde maksimize ediliyor.

Soya proteini gibi diğer protein türleriyle karşılaştırıldığında, peynir altı suyu proteini (whey) genellikle biraz daha iyi performans göstermiştir.

Kazein ile karşılaştırıldığında, kanıtlar daha karışıktır. Peynir altı suyu kısa vadede etkili gibi görünmektedir, ancak kazein daha uzun bir süre boyunca kas büyümesini uyararak net etkiyi benzer hale getirir.

Whey Protein: Sağlık Üzerindeki Faydaları

Peynir altı suyu, yüksek kaliteli bir protein kaynağından daha fazlasıdır, aynı zamanda başka faydalı besinler içerir.

Buna laktoferrin, beta-laktoglobulin, alfa-laktalbümin ve immünoglobulinlerdir.

Whey proteini kas, güç ve zayıflığın ötesinde birçok başka sağlık yararı sağlayabiliyor. Bu, kan basıncını, kan şekerini düşürmeyi ve stres ve depresyon semptomlarını azaltmayı içerir.

Aynı zamanda kansere karşı korur, hepatit semptomlarını azaltır, kemik mineral yoğunluğunu arttırır.

Dozaj ve Yan Etkiler

Genel olarak önerilen doz, egzersizlerden sonra günde 1-2 kaşıktır (yaklaşık 25-50 gram).

Ambalaj üzerindeki servis talimatlarına kesinlikle uymanız gerekir.

Bununla birlikte, mevcut böbrek veya karaciğer sorunları olan kişiler, almadan önce bir uzman doktora danışmalıdır.

Çok fazla peynir altı suyu proteini yemek mide bulantısı, şişkinlik, ishal, ağrı ve kramp gibi sindirim sorunlarına neden olabiliyor. Bilinçli bir tüketim sağlanması gerekir. Bazı insanların peynir altı suyuna da alerjisi olabilmektedir.