yesil-cayın-faydaları-takviyelik-blog-gorseli

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Son zamanların en çok sevilen bitki çaylarından biri olan yeşil çay, insan sağlığına pozitif yönde etkileri ile gün geçtikçe daha fazla tüketici tarafından daha fazla kullanılmaktadır. Doğru tüketildiği takdirde kilo vermeye yardımcı olduğu, ödemi azalttığı, dikkati topladığı ve sakinleştirdiği söylenen yeşil çay, eşsiz tadı sayesinde birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Yeşilçay stresle mücadele için de kullanılmaktadır. Genel anlamda Papatya çayı bu özelliğe sahip olsa da yeşilçayın kafein içermesine rağmen bu konu hakkında oldukça etkili olduğunu dile getirebiliriz. Sıcak-soğuk neredeyse her biçimde mutfakta yerini alan yeşilçay, sağlığa yaptığı katkılarla da tanınırlığını arttırmaktadır. Yeşil çay birçok faydası ile tüketicileri memnun etmektedir. Hasta kişinin kendini sağlıklı hissetmesini sağlamanın yanı sıra Theanine adı verilen enzimleri içerdiği için rahat uyutma gibi işlevi de mevcuttur.

Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılan yeşilçay, bir çeşit çay türüdür. Aynı bitkiden ortaya çıkan siyah çay için yapraklar yavaşça kurutulmaktadır. Yeşilçayın yaprakları ise hasattan hemen sonra kavrulmakta ve hızlıca kurutulmaktadır. Bu sayede yeşilçay ortaya çıkmaktadır.

Yeşil çay, bilimde yoğun olarak araştırılmış ve kaliteli içeriği ile ön planda yer alan bitkisel bir besin olduğu kanıtına varılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda sağlığını korumak isteyen kişilerin yeşil çay içmeye dikkat ettiği tespit edilmiştir. Yüksek konsantrasyonda antioksidanlar ve sağlıklı iz bileşenleri sayesinde formda kalmak, günlük işleri sorunsuz yapmak ve çeşitli hastalıklardan korunmak için ciddi faydaları mevcuttur.

Yeşil Çayın Bilinen Faydaları

  • Kronik hastalıklara karşı korur
Yeşil Çayın Bilinen Faydaları görseli

Yeşilçay kronik hastalıklara karşı savaşmaktadır. Bilimsel çalışmalar yeşil çayın insülin direncini azalttığını ve kan şekerini dengelediğini göstermiştir. Bu sayede yeşilçay, şeker hastalarında kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine ve sağlıklı insanlarda hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır. Yeşil çay, dünyada ilk ölüm nedeni olan kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde de oldukça önemli bir besindir.

  • Kanseri önlemede önemli rol oynar

Yeşilçay, kanserin gelişme riskini azaltmaktadır. Yeşil çayda yüksek oranda antioksidan bulunmaktadır. Bu durum hücrelerde oksidatif lezyonların ortaya çıkmasını önler ve her türlü kansere, özellikle meme kanseri, nakit kanseri SIP ve kolorektal kanserlere karşı koruyucu rol oynamaktadır. Bu durum hakkındaki birçok bilimsel araştırma, iyi bir şekilde yeşilçay tüketen insanların kanser oluşum riski daha az olduğunu göstermektedir.

  • Yağ yakıcı işlevine sahiptir

Yeşil Çay, kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu yüzden birçok takviyede bulunmaktadır. Bunun sebebi ise yeşilçayın metabolik aktiviteler üzerinde pozitif yönde etkisi olmasıdır. Kafein, yağ asitlerini enerji için kullanmaya ve yağ yakmaya yardımcı olan dozlarda tüketilmektedir. Ayrıca içerdiği kafein sayesinde enerjinizi yükseltmektedir.

  • Beyin fonksiyonunun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar

Yeşilçay, kafein içeriği ile kişinin bir işe veya bir duruma iyi bir şekilde odaklanmasını sağlamaktadır. Yeşilçaydaki kafein kahvedekinden oldukça azdır. Sonuç olarak, uyku sorunlarına veya strese sebep olmadan kişiyi uyanık ve enerjik hale getirebilmektedir. Sağlıklı miktarlarda takviye edilen kafein, sağlıklı beyin fonksiyonlarına yardımcı olmaktadır

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmeli?

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmeli görseli

Günümüzde yeşil çay hemen hemen birçok yerde bulunabilen bir çay haline gelmiştir. Mağazalarda, bitkisel marketlerde istediğiniz zaman rahatlıkla bulabilirsiniz. Yeşil çay yapmak siyah çay yapmaya benzer, ancak sıcak içmek daha fazla sağlığa fayda sağlamaktadır.
Suyu kaynattıktan sonra bir bardak yeşil çayı eklemelisiniz. Bu işlemden sonra beş dakika bekleyin ve bir çay kaşığı yardımıyla yeşilçayı ekleyin. Sonrasında 2-3 dakika demlendikten sonra keyifle içebilirsiniz. Unutmamalısınız ki çok uzun süre bekletilen, rengi atılan veya uzun süre demlenen çay, yarardan çok zarar verebilir.

Yeşil Çayın Olası Yan Etkileri

Psikolojik rahatsızlıkları, özellikle kardiyovasküler sorunları, yüksek tansiyonu, böbrek sorunları, karaciğer rahatsızlıkları, mide ülseri, anksiyetesi olan kişiler yeşilçayı tüketmemelidirler. Kansızlık, şeker hastalığı, glokom veya kemik erimesi olan kişiler yeşilçayı kullanmadan önce bir doktora danışmalıdırlar. Eğer zararlı değilse kullanabilmelidirler. Hamile veya emziren kadınlar kesinlikle yeşilçayı tüketmekten kaçınmalıdırlar. Yeşil çayı çok fazla tüketmek ise sinirlilik, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve baş dönmesine neden olabilmektedir. Bunun yanında yeşilçay bazı insanlarda, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve iştah kaybına neden olabilmektedir.

Yeşil çayda ideal tüketim miktarı nedir?

Bünyesinde bulundurduğu zengin içeriğinden dolayı çayın içme süresine ve miktarına uyulması oldukça önemlidir. Bilim insanları günümüzde yeşil çayın optimal günlük kullanımı hakkında hemfikir değillerdir. Bazıları günde bir bardak içebileceğinizi söylerken, bazıları da günde beş bardak içebileceğinizi dile getirmektedirler. Bu miktar kullanılan çayın cinsine ve demleme süresine göre de değişebilmektedir. Ayrıca, bu miktar vücuttan vücuda da değişiklik göstermektedir. Belirli hastalıkları ve özel durumları olan kişilerin bu tüketimi en az da tutmaları önerilmektedir. Bunların yanında birçok bilim insanı, yararları nedeniyle sağlıklı bir yetişkin için yeşilçayı günde beş defaya kadar tüketmenin bir zararı olmadığını dile getirmektedir.

Yeşil çay ve siyah çay arasındaki fark nedir?

Yeşil çay ve siyah çay arasındaki fark nedir görseli

Fermentasyon sonucunda siyah çay yaprakları, özsuda bulunan kimyasalların oksidasyonu nedeniyle değişikliğe uğramaktadır. Bu değişiklik, siyah çayın aroma, koku ve renk dahil olmak üzere önceden demlenmiş görünümüne sahip olmasını sağlar. Yeşil çay yapraklarının işlemi ise siyah çaydan farklıdır. Siyah çay oksijenle reaksiyona girerek yavaşça kurutulurken, yeşil çay hasattan hemen sonra kavrularak kurutulmaktadır. Bu işlem sayesinde oksijen ile reaksiyona girmesi engellenmektedir. Siyah ve yeşil çayların kafein içeriğinde açık bir liderliği vardır. Büyük bir fincan yeşil çay 3570 mg kafein içerirken siyah çay 6090 mg kafein içermektedir.

Bitkisel içerikli ürünlerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz!