D vitamini eksikliği - kapak fotoğrafı

D Vitamini Eksikliği – Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Takviye edici gıda

Kemik sağlığı, vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarı denildiği zaman aklımıza ilk gelen vitamin, D vitamini olmaktadır. D vitamini, yağda ayrışabilen ve vücutta depolama sağlayabilen bir vitamindir. D vitamini, elde edilen güneş ışığı sayesinde bağışıklık sistemi, tansiyon, kalp problemleri, romatizma, raşitizm, sinir ve cilt sorunlarına karşı bizi koruma altına almaktadır. Bu korumayı sağlayabilmek için ise bireyler mantarlardan, hayvansal gıdalardan ve güneş ışığından faydalanmaktadır.

D vitamini ihtiyacı, yaşa ve bireyin özelliklerine göre belirlenmektedir. D vitamini ihtiyacınızı doktorunuz ile belirleyerek ihmal etmemelisiniz. Çünkü uygunsuz miktarda D vitamini tüketimi, D vitamini intoksikasyonuna sebep olabilir. Aynı zamanda az alımlarda ise ilerleyen yaşamınızı etkileyecek birçok belirti ve hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Vücudumuz D vitaminini yeterli miktarda almadığı zaman ve epilepsi, mantar enfeksiyonu, AIDS gibi çeşitli hastalıklarda kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlar yüzünden D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalabilmekteyiz. Bunun sonucunda vücudumuzun çoğu bölümü direkt ve dolaylı şekilde negatif etkilenmektedir. D vitamini eksikliğini belirlemek için ise kan tahlilleri ve bireyde meydana gelen bazı hareketler analiz edilmektedir. Peki ya vücudumuz D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kaldığında bu durumu nasıl fark edebiliriz? Bu sorunun cevabı;

Kemik Erimesi
 • Kemik erimesi ve zayıflığı
 • Isınamama ve üşüme sorunu
 • Yavaş kilo kaybı
 • Denge kaybı
 • Terleme
 • Halsizlik
 • Tırnaklarda güçsüzlük
 • Saç dökülmesi
 • Solunum ve böbrek hastalıkları
 • Göz altı çökmeleri ve morlukları
 • Sedef
 • Uyku bozuklukları
 • Depresyon, gibi rastlantılar olmaktadır.

Aynı zamanda D vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminde de zayıflamalar meydana getireceğinden dolayı çeşitli enfeksiyonlar, kas kütlelerinde güçsüzleşmeler ve ileri yaşlı bireylerde yatalak olma riski gibi tesirler ortaya koyabilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hakkında bilgi almak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

D vitamini eksikliğinin oluşmasında önde gelen sebepler arasında yetersiz güneş ışığı alımı, yaşlılık, absorbsiyon bozukluğu yer almaktadır. Bunların yanında genetik etkenler, sürekli kapalı ortamda yaşamak, çeşitli güneş kremleri, sigara ve hava kirliliği, böbrek ve karaciğer problemleri de sayılabilmektedir. Örneğin aşırı kilolu bireylerin D vitamini seviyeleri, D vitamini yağ dokuya katıldığından kaynaklı daha azdır. Aynı zamanda koyu renk tonuna sahip kişilerde melanin fazlalığından kaynaklı emilim miktarı düşüktür. Son olarak ise hamile ve bebek emziren bireylerde fazlalaşan ihtiyaçlar, D vitamini eksikliği adına oldukça tehlikelidir.

D vitamini yeterli miktarda alındığında ise;

 • Bazı kanserlerin önlenmesine,
 • Bilişsel işlevi daha iyiye taşımaya,
 • Kalıtsal bozuklukların tedavi edilmesine,
 • Multipl skleroz tehlikesini düşürmeye,
 • Kemik ağrısını, kemik kırıklarını, kas zayıflığını ve yumuşak kemikleri tedavi etmeye,
 • Sedef hastalığının tedavi edilmesine,
 • Son olarak ise raşitizmin düzeltilmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Vitamin D blog görsel

D vitamini eksikliğinizi gidermek için faydalanabileceğiniz en mühim kaynak güneş ışınıdır. Bundan kaynaklı uzmanlar gün içerisinde 15-20 dakika boyunca direkt olarak güneş ışını ile temas etmenizi önerir. Özellikle sabah 10.00 ve öğlen 15.00 arasında D vitamini alımının daha iyi olacağı söylenmektedir.

Bunun yanında çeşitli besinlerden D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Örneğin; somon balığı, süt, yumurta, uskumru, sardalya ve tereyağı önerilen besinler arasında sayılmaktadır. Son olarak ise çeşitli D vitamini takviyelerine başvurabilirsiniz. Günde az miktarlarda kullanacağınız takviyeler, vücudunuza vitamin konusunda destek verebilir ve vitamin eksikliğinizi giderme rolünü üstlenebilmektedirler. D vitamini takviyelerinin önerilmesindeki sebepler arasında ise güneş kreminin, koruyucu giysilerin, koyu ten ve yaş faktörlerinin ihtiyaç duyulan miktarda D vitamini elde edilmemesine yol açmasıdır.

Vitamin Takviyeleri ile Farkı Hissedin!

Vücudumuzda uygun seviyede D vitamine, normal şekilde kalsiyum ve fosfora sahip olmak, sağlam kemik gelişimini sağlamak ve ilerleyen zamanlarda bunu koruyabilmek oldukça mühimdir. Wellcare bünyesinde yer alan D vitamini takviyeleri ile hayatınızı sağlıklı ve enerjik yaşamanın tadına varabilirsiniz. Hayatınızı bambaşka bir boyuta taşıyacak bu takviyelerden bahsetmek gerekirse;

Wellcare Vitamin D3 400 IU Ürün görseli

Wellcare Vitamin D₃ 400 IU

Wellcare Vitamin D₃ 400 IU, 2 ila 4 yaş arasındaki bireyler için D vitamini desteği sağlamaktadır. Ayrıca kullanımı oldukça kolay olmakla birlikte ağız içine püskürtülür. Bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunacak bir takviye arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Wellcare Vitamin D₃ 600 IU

Wellcare Vitamin D₃ 600 IU, yetişkin bireyler için normal kemiklerin korunmasına ve gelişimin düzgün bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. Vücudunuzda meydana gelen D vitamini eksikliğini kolay bir şekilde bu takviye ile tamamlayabilirsiniz.

Wellcare Vitamin D₃ 1000 IU

Wellcare Vitamin D₃ 1000 IU, 18 yaş üstü bireyler için bağışıklık sistemi, kemiklerin korunumu ve düzgün gelişim olması için kullanılabilmektedir. Bu takviyeler sayesinde her yaştaki bireylerin D vitamini konusunda endişeleri çözümlenebilmektedir.

Wellcare Vitamin D₃ Intense Damla

Vitamin D₃ Intense Damla, diğer takviyelere nazaran damla şeklinde alınarak kişinin gelişimini tamamlamasına ve bağışıklık sisteminin normal şekilde çalışmana yardımcı olmaktadır.

Wellcare Vitamin D₃+K₂

Vitamin D₃+K₂, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarına katkıda bulunur ve kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında kalsiyum ve fosforun emilimini kolaylaştırır; kan kalsiyum seviyesine katkı gerçekleştirir. Kullanımı ise 18 yaş üzeri bireyler için uygundur.

Soru-Cevap

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

D vitamini eksikliği yetişkinlerde; kemik erimesi, kemik yapısında farklılıklar, kaslarda halsizlik ve düşme tehlikesinde fazlalık meydana gelmesine yol açar. Çocuklarda ise raşitizm adı verilen kemik yumuşaması ve zayıflaması rahatsızlığına yol açar.

D vitamini eksikliğinde baş dönmesi olur mu?

Baş dönmesi bir diğer adıyla vertigo rahatsızlığının sebeplerinden biri de D vitamini eksikliği olmaktadır. Bundan kaynaklı demir eksikliği anemisi, B12 ve D vitamini eksikliklerinde baş dönmesi meydana gelebilir.

D vitamini eksikliği nelere yol açar?

D vitamini eksikliği, küçük yaşlardaki bireyler için kemik dokusunun yanlış mineralleşmesinden kaynaklı yumuşamalara ve zararlara sebebiyet verebilmektedir. Yetişkinlerde ise bu durum; kemik erimesi, iskelet görüntüsünde farklılık ve kas halsizliği gibi sorunlarla karşımıza çıkmaktadır.

Çocuklarda D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

Çocuklarda meydana gelen D vitamini eksikliği;

 • Büyüme ve gelişimde problemler,
 • Kaslarda zayıflık ve halsizlik,
 • Hastalıklara karşı vücudun halsiz olması ve enfeksiyon kapma tehlikesi,
 • Raşitizm,
 • Hipokalsemik gibi havaleler ile anlaşılabilmektedir.

D vitamini eksikliğinden dökülen saçlar tekrar çıkar mı?

D vitamini eksikliğinden dökülen saçlar; doğru güneş ışığı alımı, doğru besin tüketimi ve doğru takviye alımı ile tekrardan çıkabilmektedir. Bundan kaynaklı bu süreci uygun ve doğru bir şekilde devam ettirmeniz gerekir.