su-icmek-neden-onemli-blog-yazisi

Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

İnsan yaşamı için oksijenden sonra su ön plana çıkmaktadır. Dünya üzerindeki canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan iki faktör mevcuttur. Bunlardan biri oksijen diğeri ise sudur. Bu açıdan bakıldığında biyolojik yaşamın devam ettirilebilmesini sağlayan temel faktör şeklinde tanımlayabiliriz.

Su bir insan vücudunun yaklaşık %50-70’ini oluşturmaktadır. Bu oran ise kilo, yaş, boy uzunluğu ve fiziksel etkinliğe göre değişiklik göstermektedir. Erkeklerde vücut ağırlığının ortalama %60’ı, kadınlarda vücut ağırlığının ortalama %50’si, çocuklarda vücut ağırlığının %65-75’i sudan meydana gelmektedir. İnsanın yaşının ilerlemesi ile vücutta su oranında azalma ortaya çıkmakta ve bu nedenle yağ oranında artış gözlemlenmektedir. Bu yüzden ortaya çıkan yaşlanma etkilerinde de suyun önemini vurgulayabiliriz.

Yaşlanma etkilerini en az seviyeye indirmeye yardımcı Kolajen içeren besinlere buradan göz atabilirsiniz.

Su Vücudumuz İçin Neden Önemli?

Su vücudumuz için en önemli besin maddesidir. Bu yüzden insan vücudu için önemli rol oynamaktadır. İnsan vücudu yemek yemeden birkaç haftaya kadar dayanıklılık gösterebilir. Fakat su olmadan yalnızca birkaç gün dayanabilir. Vücutta yer alan her sistem, organlardan tutun da dokulara kadar suyun işleyişini gerektirmektedir. Bu noktada suyun vücut için önemi ve görevlerini maddeler halinde sıralayabiliriz. Bunlar;

  • Atık ve toksik maddelerin vücuttan kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktadır.
  • Vücutta ortaya çıkan ödemlerin atılmasında önemli rol oynamaktadır.
  • Kan hacmi ve basıncı, su ile dengelenmektedir. Su kanın vücuttaki akışkanlığına yardımcı olmaktadır.
  • Beyin ve omurilik gibi organları dış faktörlerden korunmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kasların dengesini sağlamasının yanında eklemlerin kayganlığına da yardımcı olmaktadır.
  • Göz, burun ve ağız gibi vücut dokularının nemlenmesini sağlamaktadır. Akciğerde yer alan hava, vücuttaki su yardımı ile nemlendirilmektedir. Bu yüzden solunuma yardımcı etkisi de mevcuttur.
  • Besinlerin sindirilip enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir katkısı mevcuttur.

İnsan Bedeninin Günlük Su İhtiyacı

Bir yetişkinin günde yaklaşık 2500 ml suya ihtiyacı vardır. Ancak bu miktar yalnızca su olarak tüketilmesi gereken bir gereksinimi oluşturmaktadır. Çay, kahve, meyve suyu gibi bazı sıvı içecekler vücuttaki su atılımını artırabileceğinden sadece su içmeye dikkat etmek gerekir. Vücutta vücut suyunun alınması ve atılması belli bir denge içinde gerçekleşir. Temel olarak vücuttaki normal sıvı miktarı baz alındığında, günlük tüketilen su vücuttaki sıvı miktarını muhafaza etmelidir. Vücuttaki sıvı miktarını korumak için günlük sıvı alımı günlük sıvı kaybına eşit olmalıdır. Vücuttaki bu temel sıvı dengesi bozulursa bazı rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu eser elementlerin çoğu yeterli su alımı ile karşılanabilir. Bunların yanında su, cildin güzelleşmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yeterli ve dengeli su tüketimi sayesinde böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları ve mesane kanserinin ortaya çıkma oranı azalmaktadır.

Olması Gerekenden Az ya da Çok Su Tüketilmesi

İnsan vücudu, terleyerek, nefes alıp vererek ve idrara çıkarak su kaybetmektedirler. Bu su kaybının da düzenli bir şekilde su içilerek telafi edilmesi oldukça önemlidir. Yetersiz su tüketimi gerçekleştiğinde halsizlik, kilo alma, erken yaşlanma, cilt sorunları, eklem ağrıları, tansiyon, sindirim bozuklukları, kabızlık, kas güçsüzlüğü, taşikardi, baş ağrısı ve yüksek kolesterol gibi çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir. Fazla su tüketildiğinde ise su zehirlenmesi, mide bulantısı, hidrasyon belirtileri ve hiponatremi gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Anlaşılacağı üzere suyu ne az tüketmek ne de çok fazla tüketmek gerekmektedir. Oranlı bir şekilde ve günlük alım miktarını baz alarak tüketmek sağlığınız için önemlidir.

Çay ve Kahve Suyun Yerini Tutar mı?

Kahve bir bardak su kadar nemlendirici bir özelliğe sahip değildir. Fakat sıvı alımınıza yardımcı olmaktadır. Bir fincan kahve yarım fincan su sayılmaktadır. Bu noktada sıvı tüketiminizi kahve ya da çayı su ile değiştirmemelisiniz. Fazla miktarda kafein kaygı, huzursuzluk ve kalp hızında artış gibi çeşitli olumsuz etkileri mevcuttur. Bunun yanında su içmeden çay ve kahve tüketmek sizi susuz bırakabilmektedir. Buradan sonuçla kahve ve çay su yerine tüketilmemelidir. Gerekli su miktarının tüketimini karşıladıktan sonra kahve ve çayı tüketebilirsiniz.

Su içme sıklığı ne olmalı?

Gün içerisinde 8 defa olmak üzere toplamda en az 2 litre su tüketilmelidir. Fakat çeşitli sağlık uzmanları vücudun gereksinim duyduğu dönemlerde susama duygusu belirdiğinde su içilmesi tavsiye edilmektedir.

Günde en fazla kaç litre su içilmeli?

Sağlıklı bir yetişkin kilo başına yaklaşık her gün 35 ml su tüketmesi gerekmektedir. Bilimsel tahminlere göre 5o kilogram ağırlığındaki bir kişi 1,7 litre, 60 kilogram ağırlığındaki kişi 2,1 litre, 70 kilogram ağırlığındaki kişi 2,4 litre, 80 kilogram ağırlığındaki kişi ise 2,8 litre su tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı kaç litredir?

Yetişkin bir insan günlük 8-9 bardak su tüketmelidir. Özellikle yaz aylarında tüketebildiğiniz kadar su tüketmeniz sağlığınız açısından olumlu bir etki yaratacaktır.