Protein tozları ne işe yarar? Takviyelik blog fotoğrafı

Protein Tozları Ne İşe Yarar?

Protein, kemik, kas ve derinin yapı taşlarından biridir. Vücudun hormon, enzim ve diğer kimyasalları üretmesi gerekir.

Protein tozları içerisinde yüksek miktarda protein içerir. İnsanların daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olabilecek yiyecekler, protein açısından zengin gıdaları ve takviyeleri tüketmekten geçer. Tam hissetmek, daha küçük porsiyon boyutlarına ve daha az sık atıştırma ile sonuçlanma eğilimindedir, bu da bir kişinin sağlıklı bir kiloyu korumasına veya gerekirse kilo vermesine yardımcı olabilir.

Ayrıca kan basıncını, kolesterolü, kalp ve damar hastalıkları için risk faktörlerini azaltabilir.

Protein Tozu Nedir? yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Protein Tozu Türleri

Birkaç farklı protein tozları bulunur. Peynir altı suyu en popüler protein takviyesidir. Yaygın protein tozları şunları içerir:

Peynir altı suyu proteini: Suda çözünür süt proteini sporcular arasında popülerdir. Tam bir proteindir, yani insan vücudunun gıdalardan ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içerir. Vücut peynir altı suyu proteinini hızlı ve kolay bir şekilde emer.

Kazein proteini: Kazein, egzersiz sonrası kas iyileşmesini hızlandırabilen bir amino asit olan glutamin bakımından zengindir. Kazein, sütten elde edilir. Veganlar ve süt alerjisi olan kişiler için uygun değildir. Vücut bu proteini daha yavaş sindirir, bu nedenle geceleri almak en iyisi olabilir.

Soya proteini: Soya proteini, süt ürünleri tüketemeyenler için peynir altı suyu veya kazeine mükemmel bir alternatiftir. Aynı zamanda tüm gerekli amino asitleri içerir.

Bezelye: Birçok bitki bazlı protein tozu, soya ve süt bazlı proteinlere yüksek kaliteli bir alternatif olan bezelye proteini içerir. 

Kenevir: Kenevir tohumları, esansiyel yağ asitlerini de içeren tam proteinlerdir. Veganlar, süt veya soya alerjisi olanlar için mükemmel bir seçimdir.

Protein Tozlarının Faydaları

Protein Tozları Kilo Vermenizi Kolaylaştırabilir

Protein tozları vücudunuzdaki yağı sihirli bir şekilde eritmez, ancak diyetinizle ilgili başka hiçbir şeyi değiştirmezseniz kilo almaya başlarsanız. Yapılması gereken düşük kalorili bir beslenme planıyla birlikte, protein tozları, normalde yapacağınızdan daha fazla yağ kaybetmenize yardımcı olabilir. Spesifik olarak, bir 2018 araştırma incelemesi, peynir altı suyu proteini desteğinin aşırı kilolu ve obez çalışma katılımcılarında genel vücut kompozisyonunu iyileştirdiğini bulmuştur.

Protein Tozları Kas Yapmanızı Kolaylaştırabilir

Protein tozunun kas kazanımı ve gücü üzerindeki etkileri, ne kadar formda olduğunuza bağlı olarak değişecektir. Üç farklı çalışma ele alındığında; sporla yeni tanışanlar için yeterince etki göstermediğini, belli bir kas kütlesine sahip spor yapan kişilerde oldukça etkili olduğu ve peynir altı suyu proteini ile takviye edilmiş, halihazırda kuvvet antrenmanı yapmış kişilerde ise diğerlerinden daha fazla kas/güç büyümesi yaşanmadığını ve protein tozunun herkesi farklı şekilde etkilediğini gösterdi.

Protein Tozları Kas Ağrılarınızı İyileştirebilir

Protein, kas büyümesine katkıda bulunmanın yanı sıra, hasarlı kasları ve dokuları onarmaya da yardımcı olabilir. Sonuç olarak, sporcular egzersiz sonrası kas ağrısından kurtulmayı hızlandırmak için protein tozu kullanabilirler.

Birçok çalışma, egzersizden sonra protein takviyesi almanın kas hasarını azaltarak, kas performansını ve kas protein sentezini artırarak iyileşmeye yardımcı olabileceğini aktarmaktadır.

Protein Tozları Metabolizmanızı Hızlandırabilir

Yüksek proteinli diyetler enerji tüketimini (yaktığınız kalori) iki farklı şekilde artırır.

Birincisi, vücudunuz karbonhidrat veya yağdan çok, proteini metabolize ederek daha fazla kalori yakar. Gıdaya verilen bu metabolik yanıt, diyet kaynaklı termojenez (DIT) olarak bilinir.

DIT, alınan kalori sayısına göre her bir besini metabolize etmek için gereken enerji miktarını gösterir. Protein değerleri, karbonhidratlar için% 5-10 ve yağ için% 0-3’e karşılık% 15-30 arasında değişmektedir.

İkincisi, yüksek proteinli diyetler glikoneogenezi uyarır. Karbonhidrat yokluğunda proteinlerden veya yağlardan glikoz üretme süreci. Bu süreçte ekstra kalori yakıldığı varsayılmaktadır. 

Aslında, 10 sağlıklı erkekte yapılan bir çalışma, yüksek proteinli bir diyette daha yüksek enerji harcaması ve harcamanın % 42’sinin glukoneojenezden kaynaklandığını belirledi.

Bu nedenle, protein alımınızı, protein sallanmaları ve tozları yoluyla artırmak, bu metabolik etkilerden yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Protein Tozları Göbek Yağlarınızı Azaltmada Yardımcı Olabilir

Yüksek proteinli diyetlerin yağ oksidasyonunu ve yağ kaybını teşvik ettiği bilinmektedir.

Kanıtlar, protein sallanmaları gibi yüksek kaliteli kaynaklardan protein alımınızı artırmanın, orta bölgenizdeki yağ kaybıyla ilişkili olabileceğini ileri sürüyor, buna viseral veya abdominal yağ da deniyor.

Bel çevresinden yağ kaybetmek özellikle önemlidir. Visseral veya abdominal yağdaki artışlar, insülin direnci ve kalp hastalığı ile bağlantılı olan kronik iltihaplanmaya neden olur.

Ayrıca “Protein Tozlarının Yan Etkileri” makalemizi okumak isterseniz, buraya tıklayın.

Protein Tozlarına Dair Ufak İpuçları

Protein tozu çoğu sağlıklı insan için güvenli olsa da özellikle belirli bir hedefe ulaşmak için kullanıyorsanız, diyetinize eklemeden önce doktorunuzla veya kayıtlı bir diyetisyenle mutlaka konuşun.

İnsanlar, kas kazanımı, kilo kaybı ve yaralanmaların iyileşmesi dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı protein içecekleri içiyor.

Pek çok yiyecek size yumurta, et, kümes hayvanları, süt ve baklagiller gibi çok miktarda protein sağlarken, protein karışımları ve tozları bu besin maddesinin popüler ve yüksek kaliteli bir kaynağı haline gelmiştir.

Protein karışımları bir besin takviyesidir. Bu durumda protein sarsıntıları, proteinlerin yapı taşları olarak da bilinen amino asitleri sağlar.

Diyet takviyeleri, tozlardan kapsüllere ve sıvılara kadar birçok biçimde bulunur. İçime hazır protein shake’lerini sıvı formda bulabilirken, protein takviyelerini de toz formda satın alabilirsiniz. Pek çok türde toz protein takviyesi, hayvan veya bitki bazlı kaynaklardan temin edilebilir. Örneğin, en popüler hayvan bazlı protein tozları , her ikisi de genellikle inek sütünden elde edilen peynir altı suyu ve kazeindir . Ancak süt alerjiniz varsa yumurta beyazı proteini uygun bir seçim olabilir.

Popüler bitki bazlı proteinlere gelince, seçiminizi soya, bezelye, kenevir veya pirinç proteinlerinden alabilirsiniz.

Son olarak, adından da anlaşılacağı gibi, diyet takviyeleri diyetinizi tamamlamanıza veya geliştirmenize yardımcı olur.

Genel olarak, protein karışımları, yüksek kaliteli protein kaynaklarınız olmadığında veya günlük protein ihtiyaçlarınıza yalnızca yiyeceklerle ulaşamadığınızda kullanışlı olabilir.